Yazı Detayı
21 Ocak 2021 - Perşembe 11:37 Bu yazı 239 kez okundu
 
Empati Yapmak…
Kemal ATALAR
urfasonhaber@gmail.com
 
 

Kelime kök anlamıyla ‘’Em’’ yani ‘’Ben’’ Pati’’ yani karşıda ki anlamındaki, kelimeleri yuvarlama yaptığımız zaman ‘’ben karşıdakini anlayabiliyor muyum? Ne düşündüğünü, ne htiğini, nasıl yaşadığını kendimde algılayabiliyor muyum?’’ Genel tabiriyle bu şekilde… Bireysel mantıkla baktığımız zaman bire bir kişiler bazında kısır döngüsü şeklinde algıladığımız anda Empati kelimesinin evrensel tanımına ve içeriğine aykırı bir durumla karşı karşıya oluruz.

 

***********************************

 

Kişilerin yaşadıkları coğrafyada ekonomik düzeylerinde, dillerinde kültürlerinde etnik kökenlerinde ve inançlarında ayrılıklar olabilir. Bir ailede nasıl ki aynı aile fertlerinin birebir düşünmeleri algılamaları kabul görmeleri uymuyorsa bunu genele yaydığımız zaman bir köyde bir şehirde bir ülkede ve hatta tüm evrende yaşayan canlıların birbirleriyle olan diyaloglarında bu empati kavramının içselleştirilerek uygulanmaması halinde bulunduğu yer ve şartlar ne olursa olsun insanlar birbirlerini ret etme öteki yapma kafir ilan etme köle gözüyle görme egosuna kapılırlar. Egoizm insan fıtratına aykırı taban tabana insanı insana düşman eden bir algıdır. Çünkü EGO’da sadistlik (bencillik) vardır. Kendini beğenmişlik vardır, her şeyi, ben bilirim vardır, Vardır da vardır…..

 

******************************************

 

Bu duyguları bertaraf etmenin yolu Empati yapmaktır. Bir ülke düşünün o ülkede yaşayan milyonlarca insanın aynı inancı, aynı dili, aynı kültürü paylaşması hayaldir, yani mümkün değildir. O zaman söz konusu ülkede milyonlarca insana tek tip elbise giydirmek egoizmdir. Ama o insanların dillerine inançlarına kültürlerine müsamahalı davranıp empati yaparak bir Kürdün bir Türk yerine,  bir Türk’ün bir Arap yerine kendini koyması yada bir İslam’ın bir Hristiyan Yahudi yerine yada bir Alevi ile aynı yaşantıyı yaşamayı düşünerek kendince o yaşantıları (kendinde olmayan) bir anlık içselleştirip kendine empoze etse ve ben bu Kürdün, Türkün Arap’ın Alevinin Hristiyan’ın Yahudi’nin İslam’ın yerinde olsam bana yöneltilen suçlamalara karşı tahriklere karşı tacizlere karşı ve hatta öldürmelere karşı ‘’ben nasıl tavır sergilerim ve nasıl bir karşılık veririm’’ dediği anda kendince vereceği cevabın ‘’ben de bir insanım, benimde en az onlar kadar bu dünyada bu ülkede bu toplumda katkım var. Burada yaşamak benimde hakkım var. O zaman neden bu zulümler, bu katliamlar’’ dediği anda mevcut tüm gerilimler ve ötekileştirilmeler sıfırlanmış olur. Yani herkes tek vücut olur. Düşünün bir kız babası olarak kızınıza tacizde bulunulduğunu ve hatta tecavüz edildiğini öğrendiğiniz anda bu fiili gerçekleştiren kişilere neler yapmazsınız…!!!

 

**************************************

 

O zaman sokakta ki insan arabadaki otobüsteki insana mağdur perişan insanlara ve bizden olmayan ( bizim gibi yaşamayan, düşünmeyen, inanmayan) insanların yaşam haklarına müdahale ettiğimiz anda aynı taciz ve tecavüzleri bizler onlara yaptığımız anda biz nasıl ki kendimiz savunma adına her türlü zorbalığı her türlü gayri meşru hukuku kendimize meşru görüyorsak bilin ki karşınızda ki insanlarda aynı duyguları taşıyorlar. O zaman ‘’Kendine yapılmasını istemediğin şeyi bir başkasına yapmayacaksın’’ Anonim sözünü hafızalarımıza kazımamız gerekir.

 

*************************************

 

Ahmet Kaya’yı sevmekle Kürt olunmaz, Hrant Dink’i öldürmekle Yahudilik bitmez, Muhsin Yazıcıoğlu’nu katletmekle Vatan kurtulmaz Hallaç-ı Mansur’u idam etmekle Alevilik bitmez. Veya bunların herhangi birinin yerine kendinizi koymakla da ne dilinizden oluruz, ne inancınızdan, nede milliyetimizden oluruz. Yani olsak olsak sadece ve sadece İNSAN oluruz.

 

**************************************

 

Yüce yaratıcı tüm kutsallarında Tevrat, Zebur, İncil, Kur’an vb. kitapların hiçbirinde insan öldürmenin meşru bir hak olduğunu yazmamış. Veya Rebbülalemin diyerek tüm alemlerin ayrımsız tüm alemlerin Rabbi olduğunu açıkça ilan etmiş olmasına rağmen Ey Türk kardeşim, Ey Kürt kardeşim Ey Alevi Kardeşim Ey Hristiyan-Yahudi kardeşim!... Biz kim oluyoruz da bizden olmayanları öldürme cesareti gösteriyoruz. Anamız bacımız dediğimiz kadınlarımıza tacizde ve tecavüzde bulunuyoruz. Onlar ki topraktır. Onlar ki yaşamdır, Onlar ki doğadır. Nasıl ki doğayı yok ettiğin anda yaşamı da bitiriyorsan kadını da yok ettiğin anda taciz ve tecavüzde bulunduğun anda kendini gde bitirmiş oluyorsun.

 

********************************************

 

Öyleyse bize düşen görev öteki yapmak yerine bizden biri bizim gibi empati yaparak kabul etmektir, saygı duymaktır ve hep beraber insan olabilmektir.

 

*********************************************

 

                                             ***Aşk ile insan olanlara…..***

 

 
Etiketler: Empati, Yapmak…,
Haber Yazılımı