Yazı Detayı
03 Temmuz 2021 - Cumartesi 12:36
 
Balıklıgölün Değeri
Mehmet Ali ULUĞ
urfasonhaber@gmail.com
 
 

Balıklıgöl dünyada eşi benzeri olmayan tek mekân. Hz İbrahim’in ateşe atıldığında Allah’ın emriyle ortaya çıkan mucize mekân. Binlerce yıl geçmesine rağmen değerini insanların gönlünde kaybetmeyen çok değerli yerlerden biridir. Balıklıgöl, dünyanın en büyük doğal olan tek akvaryumudur.

 

Her gün her inançtan, her milletten binlerce insanın ziyaret ettiği Balıklıgöl, Peygamberlerin atası olan Hz İbrahim’in makamıdır.

 

(Halillürrahman gölü) Balıklıgöl platformunda bulunan Hz İbrahim’in doğduğu ve ateşe atıldığında düştüğü yerin yanı sıra büyük zatların kabirleriyle, Urfa kalesiyle, Tarihi cami ve mekânlarıyla tam bir İnanç platformudur.

 

Peki, biz bu değerli hazinenin (Balıklıgöl) farkında mıyız? Memleketimizde olan bu değerli hazinenin değerini biliyor muyuz? Yoksa içinde balık olan bir havuz ve resim çekmek için güzel manzaralı yer olarak mı, ya da çay, nargile içebileceğimiz serin bir mekân olarak mı biliyoruz.?

 

Gerçek mucizelerin yaşandığı bu değerli mekânları iyi öğrenip tanıyalım. Gelen yerli ve yabancı misafirlerimize doğru ve iyi anlatalım, tanıtalım.

 

Urfa’ya değer katan asıl adı Halillürrahman gölü olan Balıklıgöl, değerli ve tarihi mekanların hakkettiği hizmeti yöneticilerimiz, İdarecilerimiz yapıyorlar mı ?, Temizliğiyle, güvenliğiyle, tanıtıcı yayın ve rehberiyle, çevre düzenlemesiyle, trafik vs hizmetleriyle bu muhteşem yerde yapılan güzel hizmetler için teşekkür ediyoruz yetkililere. Balıklıgöl’e geçte olsa bazı büyük hizmetler yapılmış olsa bile yeterlimi hayır! Çünkü daha fazlasını hak ediyor ve yapılması gerekiyor. Çünkü Balıklıgöl Şanlıurfa’nın simgesidir, patentidir, Urfa denince akla ilk gelen yerdir.

 

Balıklıgöl’e gelirken trafik büyük sorun, esnaf zaten kaldırımı kapatmış, insanlar yürümek için birbirini eziyor, hasta yaşlı ve çocuklar zor ulaşıyor, Balıklıgöle.!

 

Balıklıgöl çevresini çirkin görüntülerden kurtaralım. Esnafımızı çevreye duyarlı olmaya çağıralım. Mümkünse araç trafiğini Balıklıgölden uzaklaştıralım, hatta kapaklı pasajından sonrasına araç sokmayalım. (esnaf için gece yol açılabilir) Balıklıgöl platformuna çevresine ve Urfa’ya, ne yapılsa azdır. Çünkü dünyada Balıklıgöl’ün ve Urfa’nın eşi benzeri yok. Balıklıgöl’e hizmet Urfa’ya hizmet demektir.

 

Birde gece kafelerden ziyaret bölgesine yüksek sesle müzik servisi yapılıyor insanlar namaz ve dua ederken müzik dinliyorlar. Bu işletmeler ciddi manada uyarılmalı.

 

Hz Eyüp (A.S) sabır mağarasının çevresi resmen berbat Balıklıgöl oraya kıyasla çok güzel.

 

Hz Eyyüp’ün makamına yakışmayan görüntüler. Sanki bir köye gitmişsin! Yoluyla, trafiğiyle, semt pazarıyla, seyyar satıcısıyla çok çirkin görüntüler bunlar. Hz Eyüp makamına Urfa’ya yakışmayan görüntüler. Yetkililerimizi duyarlı olmaya çağırıyorum. Çünkü Urfa’yı Urfa yapan değerlerdir, bu makamlar!.

 

Urfalı şairimiz ne güzel söylemiş:

Urfa; Ceddü’l-enbiyâ yani İbra¬him Peygamber’in doğup büyüdüğü, orada putları kırdığı, bu nedenle de Hükümdar Nemrudun emriyle ateşe atıldığı ancak ateşin yerinde güllerin bittiği şehirdir.

 

 
Etiketler: Balıklıgölün, Değeri, , , , , , , , , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı