Yazı Detayı
06 Haziran 2018 - Çarşamba 15:44 Bu yazı 762 kez okundu
 
Urfa’da Kültür ve Sanatın İzleri
Mehmet Yücel
ekspresurfa@gmail.com
 
 

Şanlıurfa’da kültür ve sanat denince (kültür ve sanata ilgili olanlar bilir.) ilk olarak muhterem hanımefendi Nevin Güllüoğlu akla gelir.

 

Neden mi ?

 

Özellikle 1990 ile 2004 yılları arasında geçen sürede Urfa’daki kültür ve sanat etkinliklerinin merkezi olan ve  hanımefendiyle özdeşleşen bir Devlet Güzel Sanatlar Galerisi vardı.

 

O dönemlerde Devlet güzel sanatlar galerisinde günümüzde kültür ve sanatla uğraşan ressam, heykeltıraş, hattat, fotoğrafçı, müzisyenlerin pek çoğu özellikle hafta sonları bir araya gelir çalışmalar yapar, eserler üretir, ders verir ya da ders görürdü. O dönemde 100’ lerce öğrenci bu sayede güzel sanatlar fakültelerine yerleşti.  Şanlıurfa’ daki kültür ve sanat etkinliklerinin kalbiydi. Ayrıca Türk resim sanatının duayenleri olan sanatçıların koleksiyon eserleri Şanlıurfa’ ya getirilip sayısız sergiler düzenlenirdi. Hatırladığım kadarıyla Devlet güzel sanatlar galerisinin envanterinde de bu ünlü Türk ressamlarının eserleri mevcuttu. Tabiî ki günümüzde bu eserler var mı? yok mu? yerinde duruyor mu? durmuyor mu? bilmiyorum.

 

Hiç unutmam Hanımefendinin girişimleri sonucu 1995 yılında şimdiki Kasaptaşı Parkı dediğimiz Yerde Nuri İyem, Fikret Mualla, Bedri Rahmi Eyüboğlu vs. sanatçıların eserleri getirilerek bir açık alan sergi düzenlenmişti. Yaşantımın dönüm noktası sayılan bu sergi sanata olan ilgimin ortaya çıkmasına ve bu alanda eğitim almam gerektiği kararıma konusunda bana esin kaynağı oldu.

 

Hanımefendinin sanata hizmeti galerideki etkinliklerle  sınırlı değil tabiî ki ;

 

Değerli hanımefendinin girişimleri sonucu 1996 yılında Şanlıurfa’ya güzel sanatlar lisesi kazandırıldı. Sonraki yıllarda da çabaları sonucu 2002 yılında Harran Üniversitesi, Güzel Sanatlar Eğitiminde, resim bölümünün açılmasına vesile oldu. Tabiî ki yıllar geçti, hanımefendi sağlık sorunları nedeniyle emekli olmak zorunda kaldı.

 

Sonrasında ne mi oldu?

 

Güzel sanatlar galerisi maalesef ki sahipsiz kaldı, sadece 2 yılllık sürede içi boşaltıldı,kültür ve sanat bitti, bir gece ansızın bir kararla sanat düşmanları tarafından kapatıldı. Arşivinde bulunan eserler acaba nerede? 

 

Maalesef ki hanımefendi emekli olunca urfa’ da kültür kaldı…. Ne de sanat.

 

 
Etiketler: Urfa’da, Kültür, ve, Sanatın, İzleri,
Haber Yazılımı