Yazı Detayı
27 Ekim 2018 - Cumartesi 23:41 Bu yazı 573 kez okundu
 
Urfa'da güzel şeyler oluyor
Mehmet Yücel
ekspresurfa@gmail.com
 
 
Şanlıurfa tarihi geçmişi, kültürü, oyunları, efsaneleri, sanatı ve mutfağıyla insanlık tarihine ışık tutan bir şehir. Şanlıurfa her ne kadar birçok yöresel özelliklerini kaybetmişsede olumlu yönde çaba sarf eden kurumlar ve şahsiyetler sayesinde literatürde yerini alıyor.
 
Şanlıurfa her yönüyle tarihin başlangıcı ve kültürel zenginliğiyle de bir mozaik. Hele yemek kültürü var yaaaa. Bir başka, her ne kadar patentini almamışsa da.
 
Yemek dedim de hani şu fırınlarda sıkça gördüğümüz harran kubbe tepsilerden bahsetmiyorum tabiki. Günümüzde pek çok Urfalının da bilmediği yöresel lezzetlerden bahsediyorum.
 
Şanlıurfa'da kültürel anlamda araştırmalarıyla bilinen, Şanlıurfa'nın tanıtımına da katkı sunan bir kurum var. Şurkav. Daha önceki yıllarda halk oyunları ile ilgili yapmış olduğu güzel çalışmalarıyla bilinen Şurkav bu kez de Şanlıurfa mutfağıyla ilgili yapmış olduğu çalışma alkışlanmaya değer bir çalışma. Urfa mutfağında bulunan yemekler, tatlılar, mezelerle ilgili yaptıkları araştırmalar neticesinde yemek isimleri, kullanılan malzemeler, yapım şekilleri derlenip toplanmış ve sodes projesi kapsamında kurslar düzenlenmiştir. Bununla da kalmayıp yapılan yemekler sergilenmiştir. Rızvaniye külliyesinde açılan sergide hem dışardan gelen misafirlere ve urfalı vatandaşlara bu yöresel lezzetler tanıtılmıştır.
 
Urfa'nın yöresel lezzetleri o kadar çeşitli ki inanın saymakla bitmez. Bildiğiniz isimleri saymayacağım ama benim de ilk kez duyduğum mercimek unu tablaması, elma aşı, hıttı bastırması, öcce, patlıcan tatlısı, kuyruklu hırtlevik tatlısı... Tadına bakamamış olsak da görülmeye değerdi. Şurkav'ın bu çalışmaları kayda değer önemlidir. Bu tür çalışmaların sanat alanında da devamı ve uluslararası alanda tanıtımı önemlidir.
Urfa'nın tanıtımına katkı sunan bu tür araştırma ve çalışmaların diğer kurumlarada örnek teşkil etmesi dileğiyle, teşekkür ler Şurkav.
 
Etiketler: Urfa'da, güzel, şeyler, oluyor,
Haber Yazılımı