Yazı Detayı
23 Temmuz 2018 - Pazartesi 09:24 Bu yazı 1663 kez okundu
 
Şanlıurfa Sanatta Da Kazansın
Mehmet Yücel
ekspresurfa@gmail.com
 
 

Şanlıurfa tarihi ve kültürel zenginliyle dünyanın önde gelen kentlerinden biridir. Unesco dünya mirasına giren Göbeklitepe ile de son zamanlarda isminden sıkça bahsedilmektedir. Göbeklitepe  tarihi bakımdan çok önemli bir yer. Göbeklitepe tüm yönleriyle ele alınmakta ancak sanatsal yönü kanımca göz ardı edilmektedir. Ortaya çıkarılan heykeller ve T taşları üzerindeki yontulardan da anlıyoruz ki aslında sanatında başlangıç merkezlerinden biridir.

Şanlıurfa’daki tarihi eserler nedense sanatsal yönden değerlendirilmiyor. Bu durum maalesef ki Şanlıurfa’daki sanatsal etkinliklere ve sanatsal gelişimlere de yansımaktadır.

Halbuki Şanlıurfa’nın yetiştirdiği birçok başarılı sanatçı var. (Plastik sanatlar alanından bahsediyorum. Ressam, heykeltıraş, fotoğrafçı) Yarışmalarda ödül almış, çalışmaları dergilerin kapak sayfalarında yer bulmuş, yurt içi yurt dışı birçok sanatsal etkinliğe katılmış birçok sanatçımız var.

Yeni tesadüfen karşılaştım. Newyork’ta yaşayan bir fotoğraf sanatçımız olan Sinem DİŞLİ’nin bir fotoğrafı NEWYORK TİMES dergisinin kapak sayfası seçilmiş. Bu bence büyük bir başarı. Aynı şekilde bu durumda olan birçok sanatçımız var. Ama tabiî ki asıl sorulması gereken soru, biz sanatçılarımıza ne kadar değer veriyoruz. Gerek yerel yönetimler olarak, gerek özel kuruluşlar ve tabi ki yerel halk kitlesi. Sanatçılarımızın açmış olduğu sergilere gerek Şanlıurfa da gerekse diğer şehirlerde,  özellikle de Ankara ve İstanbul da yaşayan Şanlıurfalılar, bürokratlar, iş adamları.

Biraz da sanat eğitimcisi olmamdan dolayı Şanlıurfa da ki sergilerin nerdeyse tümünü takip ediyorum. Ama maalesef ki sergilere yerel yöneticiler pek katılmıyor, diğer bürokratlar, siyasi parti temsilcileri, iş adamları, eğitimciler..... sadece CHP milletvekilimiz Sayın Aziz AYDINLIK Beyefendinin sanata duyarlı olduğunu gördüm. 2 serginin açılışında bulunduğunu bizzat gördüm. Ayrıca Newyork ta yaşayan sanatçımızın başarısını sayfasında paylaşmış. Ben sanat eğitimcisi olarak sayın vekilimize sanata duyarlılığından dolayı teşekkür ediyorum. Dileğim şudur ki sanata diğer temsilcilerimizin ve kurumlarında bu konuda destek göstermesi. Maalesef Şanlıurfa da sanata duyarlılık gösterilmiyor. Sanatçıların sanatsal etkinliklerini mali anlamda desteklemek aslında yerel yönetimlerim görevleri arasındadır. Ve Şanlıurfa da aslında bu tür etkinlikleri organize edebilecek birçok kurum var.

Şanlıurfa’nın sanat alanında başarılara imza atması dileğiyle.

 

 
Etiketler: Şanlıurfa, Sanatta, Da, Kazansın,
Haber Yazılımı