Yazı Detayı
12 Ocak 2021 - Salı 10:39 Bu yazı 227 kez okundu
 
♥️RUHSAL YORGUNLUKLARIMIZ NELERDİR?
Gülten ABACI
urfasonhaber@gmail.com
 
 

BUNLARDAN KORUNMAK İÇİN NELER YAPMALIYIZ. ♥️

 

Öncelikle Ruhsal yorgunluğun ne olduğunu bilmemiz gerekiyor.

 

Ruhsal yorgunluk, ,Bir diğer adı da psikolojik yorgunluktur.

 

Stres, güvensizlik, nefret, gibi mutsuz duyguların yoğunlaşıp, insanların enerjisini tüketen yorgunluk ve hastalık çeşididir.

 

Özellikle kış aylarında havaların soğuması ve kararması nedeniyle insanları ve ruhunu yoran bir özelliktir ruhsal yorgunluk. Birde yaşadığımız korona zamanını hesap edersek,

 

Bununla birlikte çaresizlik duygumuz, bizim ruhsal yorgunluğumuza da  eşlik ediyor ve bizleri  kimi zaman hayattan bıkmış ve mutsuz duruma düşebiliyor..

 

2019 yılının Aralık ayında başlayan ve tüm dünyayı esir alan koronavirüs salgını bizim çevremizdekilerin ve tüm insanların ruhsal durumunu olumsuz biçimde etkilemekte ve Streslerle yol açmaktadır. Genel olarak bu gibi durumlarda ortaya çıkan duygular ve gösterilen davranışlar kişilerden kişilere değişebiliyor, bu durum bazı kişilerde bunalıma yol açarken bazı kişilerde ise yoğun duygu, durum değişikliklerine yol açabiliyor. İnsanlar, İçinde bulundukları durumlardan dolayı ruhsal yorgunluk yaşadıkları zaman kendilerini çok fazla suçlayabiliyor ve bazen yeri geliyor depresyon sürecine girmekten kendilerini kurtaramıyorlar. Maalesef yaşadığımız modern çağda Hepimiz bir şeyleri başarmak için uğraşıyoruz. Yeri geliyor başarısızlığı kabullenemiyoruz ve hatta başarısızlık hayatımızda olmaması gerekiyor düşüncesiyle kendimizi çok fazla mutsuz edebiliyoruz.

 

Bilmeliyiz ki, başarısızlıkta başarı kadar hayatımızın bir parçasıdır. Örneğin, Eskiden küçük bir köyde insanlar hiçbir teknolojik kullanmadan doğuyorlar, olduklarıyla mutlu olmaya çalışıp yaşayıp gidiyorlardı.

 

Oysa şimdiki bu yeni modern çağda küçücük şeylerden bile yorula biliyoruz. Çünkü o küçük şeyler içimizde birikiyor bizleri çok büyük stresler ruhsal bunalımlar yaşatmaya sebep olabiliyor. Bunun en başta gelen nedeni ise, kendimize iyi davranmayıp merhamet, vicdan, ve empati duygularını kullanarak ve her zaman başkalarının mutluluğunu düşünmekten kendimizi mutsuz edip ruhsal bunalıma girebiliyoruz. Ruhsal bozukluğu olan İnsanlar genellikle yaptıkları işlerden hiçbir zaman zevk almazlar.

 

Bazen de onlar için yemek yemek gibi günlük ihtiyaçlarından bile güçlük çekebilirler, kendilerini sürekli üzgün hissedebilirler, uyku bozuklukları, değersizlik yargıları,  Konsantrasyon bozukluğu bazen de intihar edenler bile olabiliyor. Bu gibi durumlarda bu kişilerin profesyonel Psikolojik destek almaları gerekiyor. Bunları tedavi etmek için ilk önce kişilerin  Uyku sistemini düzene sokmaları gerekiyor.

 

En az 7-8 saat uyumalı, kötü gıdalardan uzak durmaya çalışıp temiz beslenmeli. Güzel aktivitelerle kendilerini meşgul etmeli. Müzik, Resim, Spor, Kitap okuma alışkanlığı edinmeli.

 

Gönüllü topluluklarla yapılan iyilik çalışmalarına katılarak kendilerini mutlu etmeli.

 

Sevgili dostlarım şunu Unutmayalım ki, Hayattaki her türlü güçlüğün üstesinden gelebilecek tek şey bizlerin içindeki gücümüzdür. Yeter ki o gücü nerede ve nasıl kullanmasını bilirsek başaramayacağımız hiçbir sorun kalmayacaktır.

 
Etiketler: , ♥️RUHSAL, YORGUNLUKLARIMIZ, NELERDİR?, , ,
Haber Yazılımı