Yazı Detayı
09 Haziran 2018 - Cumartesi 10:19 Bu yazı 1523 kez okundu
 
Tatil mi dediniz?
Mehmet Yücel
ekspresurfa@gmail.com
 
 

Eğitim ve öğretimde her ne kadar dünya sıralamasında sonlarda olsak ta, Şanlıurfa’da bir eğitim öğretim yılı daha sona erdi.

Yaklaşık 3 aylık bir tatille birlikte geleceğimiz olan çocuklar ve gençlerin bir kısmı etüt merkezlerine akın edecek, kimisi bir işte çalışacak, bazısı da yetersizde olsa gençlik merkezlerindeki bir kursa yazılacak. 

Peki hiç düşündünüz mü, Şanlıurfa uzun bir tatil boyunca çocuk, genç ve yetişkinlerin tatilini değerlendirebileceği sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerin yürütüldüğü alanların ne kadarına sahiptir?

Varsa bile ne kadar yeterlidir?

Bu konuyla ilgili yerel yönetimler ne kadar hazırlıklıdır?

Bazı semtlerde gençlik merkezleri var. Bildiğim kadarıyla. Ancak bu merkezlerde araştırmalarım ışığında kurs ve etkinlik çeşitliliğinin yeterli olmadığıdır. Örneğin yüzme kursları her bölgede bulunmuyor. Ya da izcilik kampı niteliğinde bir faaliyetin olmadığını biliyorum. Ayrıca spor kurslarında her spor dalıyla ilgili (golf, buz pateni, halter, binicilik, paraşüt……. Gibi) kurslar yok. Ve müzik alanında sadece bağlama, gitar dışında diğer enstrümanlar unutulmuş sanki. Sanat kursları yönünden bir tık daha önde. Tiyatro, sinema, dans, neredeyse hiç yok.

En büyük eksiklik ise bu faaliyetler için yetişkinler hiç düşünülmemiş. Kısacası çocuk, genç ve yetişkinler olarak uzun tatil boyunca erişebilecekleri alanlara sahip değiliz. Bir Ankara, Antalya, Mersin, İstanbul’dan neyimiz eksik. 

Yeteri kadar alanlara sahip olmamakla birlikte ebeveynlerin de bu konularda çok duyarlı olduğu söylenemez. Yetişkin ve gençleri kahve köşelerinden kurtarmak için,

Acaba, diyorum. Bu etkinliklere yetişkinleri de mi ? Eklesek .

Örneğin; Babalar Ve Oğulları ya da Analı Kızlı gibi bir projemi geliştirsek.

Fenada olmaz. 

 
Etiketler: Tatil, mi, dediniz?,
Haber Yazılımı