Haber Detayı
05 Eylül 2019 - Perşembe 10:40 Bu haber 993 kez okundu
 
Bozova’da ‘Zeytincilik Çalıştayı’ düzenlendi
Bozova İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Bozova Ziraat Odası Başkanlığı müştereken "Bozova Zeytincilik Çalıştayı " düzenledi. Zeytinin tarımda önemli bir yeri olduğu, işleme ve paketleme tesisleriyle istihdam açısından ilçeye katma değer katacağı vurgulandı.
TARIM Haberi
Bozova’da ‘Zeytincilik Çalıştayı’ düzenlendi

Bozova İlçe tarım ve Orman Müdürlüğü ev sahipliğinde Bozova Ziraat Odası Başkanlığı ile müştereken düzenlenen Zeytincilik Çalıştayı’nda açılış konuşmasını İlçe tarım ve Orman Müdürlüğü Su ürünleri Mühendisi Hakan Akgün, “Zeytin, A,D,E ve K vitaminleri yönünden zengin bir besindir. Zeytin ve Zeytinyağı; Kanser ve tümör oluşumunu önler, eklem ağrıları ve romatizmaya iyi gelir. İdrar torbasında biriken toksinleri dışarı atar. Böylece kum ve taş oluşumunu önler. Kalp kaslarını güçlendiren zeytin, kan pompalayan damarların sağlığını destekler. Ülkemiz zeytinin anavatandır.

 

Zeytin üretiminde dünyada 4.sıradayız

Dünyanın en önemli zeytinci ülkeleri arasında yer alan Türkiye dane zeytin üretimi bakımından dünyada 4.sırada yer almakla birlikte özellikle siyah zeytin üretiminde 1.sıradadır. Elde edilen ürünün yaklaşık 75’i yağlık, 25’i ise sofralık olarak değerlendirilmektedir. Zeytin, Şanlıurfa ilinde yaklaşık 64 bin da’lık bir alanda, 7 bin tonluk bir üretim potansiyeli ile antepfıstığı ve üzümden sonra 3. sırada yer almaktadır.

 

Bozova’da 480 bin adet zeytin dikildi

Bozova yöresinde 2005 yılından bu yana TÜİK verilerine göre 11.800 dekarlık alanda yaklaşık 480.000 adet zeytin fidanı dikilmiş ve ekonomiye katkılar sağlamıştır . 

 

Zeytin dikimine destek veriliyor

Tarım ve Orman Bakanlığımız yeni bahçe ekiminde standart bahçeye dekar başına 100, sertifikalı ekimlerde dekar başına 280 Tl destek çıkmaktadır. İlçemizde zeytin budamı ile ilgili sıkıntılar mevcut. Ayrıca, GAP Bölge Kalkınma İdaresi başkanlığınca desteklenen 70’i hibe, 30’u çiftçi katkısı olan  ve başlatmış olduğumuz Zeytin ile Hayat projesi kapsamında ilçemizde yaklaşık 35.000 adet gemlik yağlık zeytin fidanını Kasım ayında dağıtarak zeytincilik sektörüne katkı sunmayı hedefliyoruz.” İfadelerinde bulundu.  

 

GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nden  Dr. Meral Anlağan  Taş, Zir. Yük. Şahimerdan Türkölmez, Dr. Şehnaz Korkmaz, Zir. Yük. Mühendisi Cemil Yetkin birer sunum yaparak katılımcıları bilgilendirdiler.

 

Zeytin yetiştiriciliği, hastalıkları, yabancı otlarla mücadele, sulamanın zeytine ve yağa etkisi,  zeytinyağında kaliteyi artırma gibi konularda sunumlar yapıldı. Sunumlar sonrası soru- cevap eşliğinde devam eden çalıştay, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Vekili Mehmet Tören  ile Bozova Ziraat Odası Başkanı Fuat Almaz’ın sunum yapan araştırmacılara birer teşekkür belgesi vermesi ile program sona erdi.

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı