Haber Detayı
07 Nisan 2021 - Çarşamba 23:43
 
Bittorrent ve Holo Urfalıları Perişan Etti!!!
Şanlıurfa’da sayıları her geçen gün artan sanal para yatırımcıları, son günlerde başları BTT ve HOT’un ani düşüşüyle fena halde dertte. Binlerce yatırımcı yüksekten aldığı sanal paralarda “terste” kaldı.
EKONOMİ Haberi
Bittorrent ve Holo Urfalıları Perişan Etti!!!

Şanlıurfa’da bir zamanlar çoğu genç “Koyun” güderken şimdilerde “Coin” alıp satıyor. Köyde hayvancılık, şehirde iş imkanları azalınca alternatif olarak sanal para piyasası çekim merkezi haline dönüştü. Dağ başında koyun otlatırken sanal para alıp satmak için cep telefonu yeterli. Koyunu Kurt kapsa bile “Coin”ler gençleri çoktan kapmış durumda. Çoğu kişi ev, araba satarak parasını sanal varlıklara yatırıyor. Maaşının tamamını veya kirasını sanal paraya yatıranlar çoğu zaman hüsranla ayrılıyor.

 

Her yıl yüzbinlerce insanın çok ciddi maddi zarara uğradığı sanal piyasalar risk oluşturmayı sürdürüyor. Yeterli denetim ve yasal düzenlemeler olmayınca “Balina” olarak bilinen para babaları fiyatları istediği gibi yükseltip düşürerek aşırı yüksek kar marjı elde ediyor.

 

Mağduriyetler dönemsel olarak iyice belirginleşiyor. Zaman zaman büyük balinaların agresif hareketleri piyasada çok can yakıyor.  Önceki gün benzeri bir durum yaşandı. Ripple (XRP) sanal  para biriminin Amerikan Menkul Kıymetler Borsası  (SEC ) ile duruşması var. Dünya ön duruşmaya kilitlendi. Olumlu haber çıkması halinde Ripple’nin ciddi değer artışı yaşayacağı iddia ediliyor. Bu nedenle dünya  çapında milyonlarca insan Ripple’ye yatırım yaptı. Bu durumda diğer para birimlerinin işlem hacmi azaldı. Fiyatları yüzde 40 oranında düşmeye başladı.

 

 İşte Şanlıurfa’daki dram tam da burada başlıyor. Birçok kişi 10 kuruştan aldığı onbinlerce Bittorrent’i (BTT) 7 kuruş seviyesinde görünce şok yaşadı. 22 kuruş civarında olan Holo (HOT)  ise 17 kuruş seviyesine kadar geriledi. Sanal para piyasasında bu duruma terste kalma deniliyor. Yani yüksekten alınan paranın değer kaybı nedeniyle satılmaması olarak tanımlanıyor. Şimdi onbinlerce Urfalı sanal para alıcısı elindeki varlıkları satamadığı gibi acil ödemelerini de ertelemek zorunda kalıyor. Ya da birçok kullanıcı zarar etme pahasına elindeki coinleri ucuz fiyattan satışa çıkarıyor. Ancak her halükarda BTT ve HOT şu sıralarda dünya çapında olduğu gibi Şanlıurfalılara da kabusu yaşatıyor.

 

Görüşünü aldığımız acemi yatırımcılar canlarının yandığını belirterek, “Bu işe acil düzenleme getirilmeli. Bir günde yüzde 10’dan fazla düşüş ve kayıp olmamalı. Ayrıca piyasa yapıcı borsalar aşırı komisyon alıyor. Bu para devletin kasasına girmeli. Devletimiz bu vurgun olayına acilen el atmalı” diye konuştu.

 

Uzmanlar ise gerçek hayatta ticaret yapmanın daha akılcıl olduğunu belirterek, “sanal ortamda paranızın güvence kaynağı yok” diyor.

 

Öte yandan, Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan yapılan fetvada sanal paranın caiz olmadığı vurgulandı.

 

(NOT: Yatırım tavsiyesi değildir. Yüksek zarar riski içerir!)

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı