Yazı Detayı
12 Aralık 2018 - Çarşamba 11:03 Bu yazı 865 kez okundu
 
Kültür Kentinin Kültürsüz Baronları 4
Mehmet Yücel
ekspresurfa@gmail.com
 
 

Binlerce yıllık bir geçmişe sahip kültür kenti maalesef geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan kentlerden hemen hemen her konuda daha geride.  Düşünün ki tarımın merkezi ve başlangıç noktası, sanatın merkezi ve başlangıç noktası, ticaretin, mimarinin, bilimin, ilimin, dünyadaki yazılmış  ilk kurallar sisteminin … daha nice başlangıçların merkezi.   Ancak günümüz şartları düşünüldüğünde bu izlere rastlamak neredeyse imkansız.

Hollandalı arkadaşımla 4. Röportajımız yaşadıkları kente dair toplumun tümünü ilgilendiren sorunlar üzerine.  Başlıyor anlatmaya:

“Toplumun tümünü ilgilendiren bir sorun yaşanıyorsa toplumu temsil eden tüm kuruluşlar, politikacılar, stk. Lar sorunun temeli üzerine gider ve çözümüne yönelik çalışmalar yaparlar.  Örneğin trafik sorunu mu var? Masaya yatırılır,  o çözülmeden de vazgeçmezler. Ya da enerji elektrik problemi mi var? O sorun çözülmeden vazgeçmezler. Başta politikacılar, stk, lar dernekler bu problem nasıl, kiminle çözülecekse o şekilde davranırlar. Sadece kişisel çıkarlarla uğraşmazlar. Geçen yıllar da kentlerinde yılda sadece 1 defa yaşanmış olan elektrik kesintisi nedeniyle o bölgenin enerji işlerine bakan yetkiliyi görevinden aldırmışlardı. Hatta o enerji şirketinin anlaşmasını feshetmişlerdi. Ve şunu vurgulayarak söylemişti, bizde öyle her günde  kesinti olmaz.   Bizde yakıt, beslenme, enerji, giyimde de her zaman fiyat artışı olmaz. Küçük bir kentiz ama fazlasıyla her şeye sahibiz. Bunun asıl nedeni bilinçli politikacılar, bilinci halk sözcüleri olan stk. Lar, dernekler, bilinçli medyadır. En önemlisi de kimi nasıl seçeceğini bilen halk kitlesidir.  Öyle seçim süreçlerinde de sırf politikacı olmak  için 100 lerce aday çıkmaz.  Çünkü toplum olarak halk, politikacı,  stk, dernek, akademisyen, hiç kimse kişisel çıkar için uğraşmaz. Bu nedenle biz yaşantımızda hem mutluyuz, hem sorunsuzuz, hem ekonomik ve diğer alanlarda iyi durumdayız.”

Tabi bu anlatımlar üzerine derin bir ah çektim. Kültür kentinde yaşayan bizler bu kadar köklü ve eski bir geçmişe sahip olmamıza rağmen toplum olarak, hem mutsuzuz, hem fakiriz, hem de sorunluyuz.   

 

 
Etiketler: Kültür, Kentinin, Kültürsüz, Baronları, 4,
Haber Yazılımı