Yazı Detayı
02 Haziran 2018 - Cumartesi 14:10 Bu yazı 876 kez okundu
 
Hoşgeldin Ramazan
Mehmet Yücel
ekspresurfa@gmail.com
 
 

Evet yaşantımızda geçireceğimiz bir Ramazan daha geldi ve geçiyor.

 

Ramazan tabiî ki özellikle ibadet ve yardımlaşma ayıdır. Bir de aç olan insanların açlığını anlamak, fakirliğin ne olduğunu anlama ayıdır başka bir deyişle. 

 

Bu konuda tabiî ki hemen hemen herkes bilgisi dahilinde yazıyor zaten. Ben farklı bir açıdan bu ayı yorumlamak istiyorum. Malum seçimlerde var… neredeyse her şehirde Ramazan sokağı kurulmuş,  Ramazan sokağının özünde kentlerde yaşayan insanların özellikle iftar sonraları hoşça vakit geçirmeleri amaçlanır ancak .

 

Eğer amaç buysa?

 

Geçmişte akşamların vazgeçilmez tadı olan rengarenk macunlar, birbirinden farklı renk ve tatta dondurmalar, çerezler, içeceklerin satıldığı stantlar,  yine sokağın vazgeçilmezi tiyatro gösterileri, filmler ve konserler. Ve tabiî ki kentte bulunan kuruluş, dernek, sanatçıların sunumlarını gerçekleştirebileceği stantlar Ramazan sokağının vazgeçilmezleri arasındadır. 

 

Ramazan sokağı denince aklıma Mardin ilindeki Ramazan sokağı geldi. Uzunca bir sokak oluşturulmuş, bir ucundan diğer ucunda yarım saate ancak varabilirsiniz. Kentte yaşayan her kesime hitap eden bir sokak, parti logoları, bayrakları yok, siyasi parti sloganları ya da reklam afişleri yok,  sadece aynı tabağa kepçe sallayan kesimlerin oluşturmadığı stantlar, ilde yaşayan sanat toplulukları fotoğrafçılar, ressamlar, hattatlar, müzisyenler …. Bir stantta ressamlar resim yapıyor, başka birinde fotoğrafçılar çekimler yapıyor, başka bir stantta müzisyenler müziklerini icra ediyor. 

 

Ama sadece belediye bünyesindeki kurslar için değil, yerelde yaşayan tüm sanatçıları da kucaklayan bir sokak. Ha ayrıca öyle parayla falanda tutulmuyor stantlar. Her kesimden insan topluluğu bulabilirsiniz. Yani anlayacağınız Ramazan sokağı, Ramazan ayının vermiş olduğu keyifle de bir başka tat veriyor.

 

Reklam kokmuyor, gövde gösterisine dönüşmüyor.

 

Şu an Şanlıurfa’dayım, peygamberler diyarı,

 

Son 10 gündür telefonuma mesajlar geliyor….

 

Ramazan sokağı etkinlikleri….

 

Ve merak ettim , önce yerini öğrendim, sonra gittim, gördüm, geldim…

 

Meğerse Urfa’ya Ramazan gelmiş, hoş gelmiş,  arada yürürken kendi kendime söyleniyorum,  Ramazan, Ramazan...

 
Etiketler: Hoşgeldin, Ramazan,
Haber Yazılımı