Yazı Detayı
13 Ekim 2017 - Cuma 10:04 Bu yazı 9411 kez okundu
 
Football Is Opıum!!!
Tevfik Eroğlu
tevfkerg@gmail.com
 
 

Sürekli dile getiriyorum başbakan olursam futbolu yasaklayacağım diye.J Futbola tapanlar rahat olsunlar ilahlarını ellerinden almayacağım çünkü başbakanlık kaldırıldı. Futbol diyince adeta akan suların durduğu ülkemizde, futbol her şeydir ama her şey… dokunulmazlığı vardır, dogmatiktir. aynı zamanda ölüm makinasıdır, uyuşturucudur da, ayrıca anlık bir zevktir. En tatlı olanı kapital bir endüstridir… (1964, Peru, 318 ölü, Peru-Arjantin, ulusal stadyum.)

 

İranlı müslüman sosyolog, aktivist, düşünür ve yazar Ali  ŞERİATİ’nin  tamda günümüz futbollunu anlatan; “Bir ülkede tribünlerden gelen sesler, savaşlardan gelen mazlumların sesini bastırıyorsa, futbol afyondur.” Sözü manidardır. Tamda günümüz sosyal trajedilerini anlatıyor değil mi? Bir tarafta ölen milyonlar diğer tarafta kopan on milyonlar… (1967, Kayseri, 38 ölü, Kayseri Spor-Sivas Spor.)

 

 Baba gururlanarak diyor ki: oğlum da babası gibi Beşiktaşlı olacak. Oğlu kaç yaşında biliyor musunuz? Bir yaşında… (1968, Buenos Aires, 71 ölü, River Plate-Boca Juniors.)

 

Evet çocuk Beşiktaşlı olacak. neden mi? Çünkü çocuğun yatağından tutun kundak bezine kadar çoraplardan tutun emziğine kadar hepsi siyah beyaz Beşiktaş ablemli(öyle ucuz falan da değil ha…):(1971, Glasgow, 66 ölü, Glasgow Rangers- Celtic, Ibrox Stadyumu.)  

 

Ve çocuk Beşiktaş aşkıyla büyüyor ve zannediyor ki dünya Beşiktaş’tan küçük. Ufaklık dünya dörtten de büyük. Bilmiyor ki gün gelecek oğlu Beşiktaş’ı ondan daha çok sevecek. Suçlu kim…? Fatih Terim demeyin sakınJ (1974, Kahire, 49 Ölü,)

 

Geçen bir sokak röportajı izliyorum. Sunucu soruyor müslüman mısın ? elhamdülillah. Fenerbahçe’nin  eski ve yeni, altyapı üstyapı kadrolarını sayabilir misin? (1982, Rusya, 300 Ölü,Spartak Moskova-Haarlam, Luzhniki Stadyumu.)

 

 Tabi hemen diyor ve saymaya başlıyor: Fabri, Titi, Vida, Gignac… (1985, Brüksel, 39 Ölü, Liverpool- Juventus, Heysel stadyumu. / 1985, Bradford, 56 Ölü, Bradfort City-Lincoln.)

Peki kelime-i şaadet’i biliyor musun? bilmiyorum diyor! (1988, Katmandu, 93 Ölü, Dasarath Rangasala Stadyumu.)

 

 Kardeşim Müslümanlığın ilk şartıdır kelime-i şaadet bilmiyorsan müslüman değilsin! Kendine müslümanım da diyemezsin! Peki bu futbolun suçu mu? değil… (1991, Orkney, 42 ölü, Kaiser Chiefs-Orlando Pirates, Oppenheimer stadyumu.)

Sahi ya nerden çıktı bu futbol?  gelin birlikte tarihine ve kimin çıkardığına bakalım;(1996, Guatemala City, 83 ölü, Guatemala-Kosta Rika.)

İngilizce de “football” foot; ayak, ball;top.. 12. yy da İngiltere’de  modern anlamda oynanmaya başlanmış. 1314’te kral ll. Edward, kaba ve adi, kamu düzenini bozuyor gerekçesiyle ülkede futbol oynamayı yasaklar ve bir bildiri yayınlar, bildiri aynen şöyle: “şehirdeki gürültüden ve bu gürültüden kaynaklanabilecek şeytanlar yüzünden, ki bunu tanrı yasaklar, kralın adına bu oyunun oynanmasını yasaklarız, uymayanlar tevkif edilecektir."

 

“Küresel Spor Medyası Tüketim Raporu 2013” raporuna göre, Türkiye futbol izleyen ülkeler arasında  ikinci sırada, nüfusun yüzde altmış dörttü  futbolu takip ediyor. En fazla tv den takip ediliyor, bari gazeteden takip edin kültürel birikim olur…

 

Maç izlerken hayatı boyunca etmediği küfürler eden, her pozisyonu edebildiği kadar küfürle süsleyen televizyona yumruk sallayan, sandalye fırlatan kardeşim; bana diyor ki: futbol adam gibi yapıldığı, adam gibi seyredildiği ve olması gereken düzeyde kaldığı sürece sorun yok.. evet vallaha öyle sonuna kadar katılıyorum. Bir maçı küfretmeden seyret bakalım yapabiliyor musun? yapamıyorsan sarhoşsun, hipnotize olmuşsun. Başkaları senin futbol sevgin üzerinden kazanmaya devam edecek…

 
Etiketler: Football, Is, , Opıum!!!,
Haber Yazılımı