Haber Detayı
12 Eylül 2019 - Perşembe 12:23 Bu haber 664 kez okundu
 
Sulama projeleri ekonomiye hayat veriyor
Harran Ovası ve Suruç Ovasında yapılan yatırımlar sayesinde kurak toprakla suyla tekrar hayat buldu. Sulama sayesinde ovalardan yılda iki ürün alınmaya başladı.
TARIM Haberi
Sulama projeleri ekonomiye hayat veriyor

DSİ, Güneydoğunun incisi Şanlıurfa’yı, yaptığı yatırımlarla kurak talihini yeşillendirmeye toprakları hasret kaldığı suyla buluşturmaya;  vatandaşların kaliteli, temiz içme suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltarak can ve mal kayıplarının önüne geçmeye devam ediyor. Şanlıurfa’da son dönemde yapılan su yapılarıyla birlikte, Devlet Su İşleri bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde ve modernleşmesinde önemli rol oynarken, şehrin sanayisini ve ekonomisini canlandırarak sosyo-ekonomik alanda oyun kurucu rolünü üstlenerek değer üretmeye devam ediyor.

 

Ovalarda sulama devam ediyor

Sulamanın devam ettiği bugünlerde, Suruç Ovası sulaması yaklaşık 56.000 ha alan ve Şanlıurfa-Harran Ovalarında ise tahmini 160.000 ha alan su ile buluşurken, bu ovaların sulaması tüm hızıyla devam ediyor.

 

 

Suyun kaynağı Atatürk Barajı

Şanlıurfa–Harran ovalarının sulamasının ana kaynağı ise Atatürk Barajından geliyor. Atatürk Barajında Şanlıurfa’ya kadar suyun iletimi, Şanlıurfa tünelleri ile sağlanıyor. Şanlıurfa tünelleri paralel 2 tünelden oluşuyor. Her bir tünel 7,62 m çapında ve 26 km uzunluğunda. Bir tünelin göl seviyesine bağlı olarak kapasitesi 164 m³/sn iken tünelden suyun iletimi Ana İsale Kanalı ile sağlanıyor. Ana isale Kanalının uzunluğu 3.826 m olup debisi 328 m³/sn’dir. Ana İsale Kanalından iletilen su Şanlıurfa – Harran ovalarına hayat veren 3 ana kanal ile buluşuyor. Bu ana kanallar: Mardin ana kanalı, Harran ana kanalı ve Şanlıurfa ana kanalları olarak yer alıyor.

 

Suruç Ovası sulamasının ana kaynağı da yine Atatürk Barajı oluyor. Sulama suyu Atatürk Barajından 60 m terfi ile ana iletim kanalına boşaltılıyor. Ana iletim kanalından 29+150 km yolculuktan sonra 17+185 km’lik Suruç Tüneli ve 1.240 m uzunluğundaki galeri yolculuğu başlıyor. Yolculuk 5.355.000 m³ kapasiteli Taşbasan depolamasında son buluyor. Taşbasan depolamasından sonra Sağ Sahil Ana Kanal ve Sol Sahil Ana Kanal vasıtasıyla su ovaya can veriyor. Bu yolculuk ile 56.000 ha alan su ile buluşuyor. Mevcut durumda sulama döneminin en yoğun olduğu bu günlerde sulama yoğun bir şekilde devam ederken Suruç ana kanalında ortalama debi Q=56 m³’tür. Suruç Ovası sulaması kapalı sulama sistemi ile sulanmakta olup bölge modern sulama sistemleri damla ve yağmurlama sulama sistemi ile sulanıyor. Ovanın damla ve yağmurlama sistemi ile sulanması suda tasarruf sağlanıyor.

 

İşletmeler 24 saat esaslı çalışıyor.

Şanlıurfa – Harran Ovaları Sulaması ve Suruç Ovası Sulamasında yer alan işletmeler 24 saat esaslı çalışarak suyun adil dağıtımı konusunda azami gayret sarf ediyor.

 

Ülke ekonomisine büyük katkı sağlıyor

İki ovanın suyla buluştuğu dönemden itibaren hem Ülke ekonomisi için hem de yerel halk için büyük katkı sağlıyor. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü bu başarısı sayesinde çiftçiler bir yıl da 2 ürün alma şansı yakaladı. DSİ Genel Müdürlüğü - GAP 15. Bölge Müdürlüğü bölgede önemli bir görev üstleniyor ve halkın sorunsuz bir şekilde tarımsal üretimine katkı sağlıyor. DSİ 15. Bölge Müdürlüğü sulama sezonunda herhangi bir aksiliğin oluşmaması için de bakım onarım çalışmalarına devam ediyor.

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı