Haber Detayı
03 Haziran 2018 - Pazar 12:26 Bu haber 1288 kez okundu
 
Şanlıurfalı Kudüs Anneleri 23. kez eylem yaptı
Şanlıurfa’da 23. Haftasına giren Kudüs Anneleri Platformu üyeleri İsrail işgalindeki Kudüs'ün özgürlüğüne kavuşması için eylemlerini sürdürürken Mavi Marmara katliamına dikkat çektiler.
GÜNDEM Haberi
Şanlıurfalı Kudüs Anneleri 23. kez eylem yaptı

Filistin’in İsrail tarafından işgal edilmesi ile birlikte İsrail’in katliamlarını sürdürmesi üzerine dünyanın çeşitli yerlerinde tepkiler sürüyor. Şanlıurfa’da ise bir grup kadının bir araya gelmesiyle kurdukları Kudüs Anneleri Platformu üyeleri bağımsız Kudüs için eylemlerini 22. hafta Şanlıurfa Dergah Cami avlusunda sürdürdüler.

 

Mescidi Aksa, Kudüs ve Filistin Özgür olana kadar mücadelemize devam edeceklerini belirten Kudüs Anneleri Platformu sözcüsü Ruveyda Ural: "İsrail'in giriştiği "korsanlık" nedeniyle 10 kişinin şehit düştüğünü, 50'den fazla kişinin de yaralandığı Mavi Marmara saldırısının 8.Yıl dönümünü yaşamaktayız . Yıl dönümünün olduğu şu günlerde bu onurlu harekete katılıp şehit düşmüş tüm kardeşlerimizi tekrardan rahmetle yad ediyor, yaralanan ve gazı olan kardeşlerimize şükranlarımızı sunuyoruz " dedi.

 

Kudüs Anneleri Platformundan yapılan basın açıklaması: "Bugün yirmi üçüncüsünü  düzenlediğimiz Mescidi Aksa ve Kudüs hürriyetine kavuşuncaya kadar sürdürmeyi planladığımız namaz ve dua buluşmaları ile sesimizi daha gür çıkaracağız. Urfa’dan Kudüs’e, İntifadaya yüksek sesle selam diyoruz ve her türlü desteğimizi yineliyoruz.

 

35 ülkeden 600'den fazla gönüllünün katıldığı "küresel vicdanın sesi"ne karşı İsrail'in giriştiği "korsanlık" nedeniyle 10 kişinin şehit düştüğünü, 50'den fazla kişinin de yaralandığı Mavi Marmara saldırısının 8.Yıl dönümünü yaşamaktayız . Yıl dönümünün olduğu şu günlerde bu onurlu harekete katılıp şehit düşmüş tüm kardeşlerimizi tekrardan rahmetle yad ediyor, yaralanan ve gazı olan kardeşlerimize şükranlarımızı sunuyoruz.

2010 yılında insanlığın onurunu korumak adına yola çıkmış bu vicdan konvoyu Gazze'ye uygulanmak istenen ambargoyu kırmak ve insani yardım ulaştırmak isterken uluslararası sularda işgal devletinin saldırısına uğramış 10 kişi hayatını kaybetmiş onlarca kişi yaralanmıştı. 35 ülkeden yola çıkan aktivistkerin de içinde bulunduğu Özgürlük filosu tüm dünyanın gözleri önünde saldırıya uğramış silahsız insanlar öldürülmüş saldırıya uğramış ve yardımlara el konulmuştur.

 

Bundan sekiz yıl önce uluslararası sularda silahsız insanları dünyanın gözünün önünde pervasızca katleden İsrail bu pervasızlığını arttırdıkça arttırmıştır. Günden güne azgınlaşan bir terör devleti israil hiç bur yaptırımı kabul etmeyip bildiğini okumaya devam etmiştir. Bu kabul edilemez zulmün yıl dönümünde İsrail'in bu saldırıları Filistin halkı için daha fazla şiddetle devam etmektedir. Büyük dönüş yürüyüşü ve Nekb e olaylarında tıpkı mavi Marmara gönüllüleri gibi silahsız Filistinliler katledilmektedirler.

 

Kudüs Anneleri Platformu olarak, 3.İntifada ve Büyük Dönüş Yürüyüşünün amacına vasıl olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyoruz. Buradan Sizleri, 3.İntifada ve Büyük Dönüş Yürüyüşünü başlatan Filistinli kardeşlerimize destek olmaya devam ediyoruz. Onlar, Ümmetin izzetini korumak için mücadele ediyorlar. Onlar olmamız ve ölmemiz gereken yerde mücadele ediyorlar. Yetersiz sağlık ve yaşam koşulları altında mücadele eden Filistinlilere herkesi destek olmaya davet ediyoruz.

Siyonist İsrail'e buradan yüksek sesle haykırıyoruz; Yaptığınız hiçbir katliamı, hiçbir acıyı unutmuyoruz, unutmayacağınız, yüreğimizde hissediyoruz. Ve bunların hiçbirini de yanınıza bırakmayacağız. Kudüs Anneleri Platformu olarak bu katliamların bir daha yaşanmamasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyoruz.

Mescidi Aksa, Kudüs ve Filistin Özgür olana kadar mücadelemize devam edeceğimizi Urfa’dan Tel Aviv’e haykırıyoruz.

Kudüs İslam’ındır ve İslam’ın Kalacaktır."denildi. (Haber Merkezi)

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı