Haber Detayı
08 Şubat 2021 - Pazartesi 12:39 Bu haber 1732 kez okundu
 
Şanlıurfalı Dağcılar Karacadağ'da Kış Tırmanış Eğitimi Yaptılar
Şanlıurfa Dağcılık İl Temsilciliği ve Şanlıurfa Dağcılık ve Doğa Sporları İhtisas Kulübü Derneği'ne bağlı sporcular Siverek İlçesi sınırlarındaki 1919 metrelik Karacadağ' da geçtiğimiz hafta içerisinde kış tırmanış eğitimi düzenlediler.
SPOR Haberi
Şanlıurfalı Dağcılar Karacadağ'da Kış Tırmanış Eğitimi Yaptılar

 

Beş dağcının katıldığı eğitim çalışması güneşli ve yer yer esen rüzgârlı havada gerçekleştirildi. 9-10 Şubat 2021 tarihlerinde Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesi Kınıkkoz köyü yakınlarındaki 3054 metrelik Berit dağına yapılacak kış tırmanışına katılacak dağcılar var olan kar ortamında karda yürüyüş teknikleri, yürüyüşte ve düşmelerde kazma kullanılması, ip birliğine girme, krampon takma ve kullanma, bu tür etkinlikte kullanılan ip düğümlerini gözden geçirerek uygulamaya çalıştılar.

 

 

Eğitim çalışması hakkında bilgi veren Şanlıurfa Dağcılık ve Doğa Sporları İhtisas Kulübü Derneği yönetim kurulu başkanı Candan Özen, kış dağcılığı için Karacadağ, dağcılık sporunun gereklerini yerine getirebileceğimiz tek dağımız. Sporcular olarak pandemi ve kısıtlamalardan dolayı antrenman yapamıyorduk.

 

 

Hafta içi olması nedeniyle Kahramanmaraş’a gitmeden önce hem vücudumuzu yüksek rakıma alıştırmak hem de tırmanış uygulamalarımızı daha iyi duruma getirmek için bir günümüzü Karacadağ’da harcadık. Bu yıl az kar yağışı olsa da ekip çalışması açısından verimli oldu. Aynı dağcı grubumuzla Berit dağına çıkmak için hazırız. Hava koşullarına bağlı olarak ilimiz adına bir kış tırmanışı gerçekleştirmeyi ve zirveye ulaşmayı umuyoruz, dedi.

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı