Haber Detayı
03 Mart 2021 - Çarşamba 23:30 Bu haber 1213 kez okundu
 
Şanlıurfa Tabip Odası: Tükeniyoruz! Artık Yeter Diyoruz...
Şanlıurfa Tabip Odası, bugün düzenlediği basın toplantısında Asistan Hekimlerle ilgili bir takım açıklamalarda bulundu.
SAĞLIK Haberi
Şanlıurfa Tabip Odası: Tükeniyoruz! Artık Yeter Diyoruz...

 

Şanlıurfa Tabip Odası Eğitim Salonunda basın toplantısı düzenleyen Şanlıurfa Tabip Odası Asistan Hekim Kolu Fırat Erkmen kameralar karşısına geçerek Asistan Hekimlerle uygulanan mobbing ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

 

ŞTO Asistan Hekim Kolu Erkmen ’nin yaptığı açıklamalarda öne çıkan satır başları:

 

MOBBİNGLER NEDENİYLE ASİSTAN HEKİMLER TÜKENMEKTEDİR

 

Pandemi süreciyle birlikte daha da artan iş yükü nedeniyle sorunlarımız da katlanarak büyüyor. Güzel hayallerle başladığımız uzmanlık eğitimimiz 36 saat kesintisiz kötü çalışma koşulları ve uygulanan mobinglerden dolayı hayal kırıklığına dönüşüyor.

 

Asistan hekimliğin temelde bir sağlık hizmeti değil bir eğitim süreci olduğu unutulmamalıdır. Performans sistemi, kışkırtılmış sağlık talebi, verilen eğitimlerin yetersizliği ve maruz kalınan mobbingler nedeniyle asistan hekimler tükenmektedir.

 

MOBBİNG İNSAN HAKLARI İHLALİDİR

 

En son Uludağ Üniversitesinde intihar eden kalp damar cerrahisi başasistanı arkadaşımız Dr. Mustafa Yalçın bıraktığı mektubunda mobbing’e maruz kaldığını belirtmiştir. Kıdem ve hocaların hiyerarşisi bir süre sonra uygulanan mobinglere, gün aşırı tutulan nöbetler asistan hekimlerin sosyal yaşamdan kopmalarına ve fiziksel, psikolojik travma yaşamalarına neden olmaktadır.

 

Asistanların yasal olan nöbet ertesi dinlenme haklarını talep etmesi suç sayılmaktadır. Kendilerinde asistanlardan her türlü talepte bulunma hakkını gören hocalara karşı eğitim talebi yapılamamaktadır. Liyakatin olmadığı hocaların akademik kadrolarda yer alması mevcut sorunları daha da derinleştirmektedir. Çalışma koşullarımızın düzeltilmesini talep ediyor ve mobbingin bir insan hakları ihlali olduğunu belirtiyoruz.

 

ARTIK YETER DİYORUZ!

 

Sağlıkta mobbingin son bulmasını ve bu konuda tüm meslektaşlarımızın üzerine düşen görevi yerine getirmesini talep edip bütün hekimlerin insani çalışma şartlarına sahip olmasını istiyoruz.

 

Biz asistan hekimler olarak; tıpta uzmanlık eğitimi yerine bizlere dayatılan bu angarya yığınının sürdürülebilir olamayacağını, hekim ve toplum sağlığına iyi gelmediğini anlatmaya, duyurmaya çalışıyoruz.  Ancak sorunlarımızı duyuran veya bu açıklamalara katılan birçok asistan arkadaşımıza yönelik, fakülte dekanlığı ya da yönetimleri tarafından baskı ve tehditlerin yapıldığını duyuyoruz.’’ Diyerek açıklamasını sonlandırdı.

 

      

 

 

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı