Haber Detayı
15 Aralık 2020 - Salı 15:31 Bu haber 1067 kez okundu
 
Şanlıurfa Ekonomisinin Geliştirilmesi İçin Çalışmalar Sürüyor
Şanlıurfa ekonomisinin lokomotifi durumundaki iki kurum, Ticaret Borsası ile Ticaret ve Sanayi Odası, pandemiden etkilenen kent ekonomisinin geliştirilmesi için çalışmalarını sürdürüyor.
EKONOMİ Haberi
Şanlıurfa Ekonomisinin Geliştirilmesi İçin Çalışmalar Sürüyor

Bu kapsamda, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) , Şanlıurfa Ticaret Borsası (ŞUTB) ve Ziraat Bankası arasında "Tedarik Zinciri Finansman Projesi" protokolü imzalandı.

 

Şanlıurfa Ticaret Borsası Toplantı Salonunda düzenlenen imza törenine ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İ. Halil Peltek ve Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya’nın yanı sıra Ziraat Bankası yetkilileri katıldı.

 

Atılan imzaların ardından hazırlanan protokole ilişkin ortak bir açıklama yapan Peltek ve Kaya, projenin Urfalı tüccarların mal alışverişinde, güvenli ticaret sistemi ve kolay finansman imkânı getirerek, tedarik zincirinin aksamadan sürdürülmesine katkı sağlayacağını dile getirdi. Yapılan açıklamada üyelerin, sattıkları malın bedelini alacak riski taşımadan Ziraat Bankası garantisiyle peşin ya da taksitli alabilecekleri ifade edildi.

 

Ziraat Bankası Şanlıurfa Bölge Yöneticisi Halil Yüksel, Performans Yöneticisi Mesut Kılınçer, Şanlıurfa Girişimci Şube Yöneticisi Hikmet Şekercioğlu ve Şanlıurfa Girişimci Şube Portföy Yöneticisi Mehmet Nuri Bozyel’in de imzalarını taşıyan protokol, nakit akışını öngörülebilir hale getirmeyi,  alıcılar için uygun vade ve maliyette finansman temin etmeyi ve tedarik ihtiyaçlarını karşılamayı, tüccarlar için 1,5 seneye ulaşan, ciro ve kredibiliteye göre belirlenecek limitler dâhilinde kredi imkânı ve esnek vadelendirme seçenekleri sunmayı amaçlıyor.  Buna göre satıcı, endişe etmeden malını güvenle satıp, parasını bankadan tahsil etme imkanına sahip olacak.

 

ŞUTSO ve ŞUTB’den yapılan açıklamaya göre oda ve borsaların tüm üyeleri Ziraat Bankası tarafından, hem satıcı hem de alıcı olarak bu sistemden yararlanabilecekler.

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı