Haber Detayı
03 Ekim 2020 - Cumartesi 19:38 Bu haber 614 kez okundu
 
Sağlık Bakanı Koca’dan Yerli Aşı Müjdesi!!!!!
Son Dakika: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan Yerli Aşı Müjdesi….
SAĞLIK Haberi
Sağlık Bakanı Koca’dan Yerli Aşı Müjdesi!!!!!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,  yeni tip korona virüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında geliştirilen yerli aşı çalışmalarının yürütüldüğü laboratuarda incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.

 

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, cep telefonundan görüntülü olarak görüşme sağladığı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Kovid-19’ a karşı yerli aşıda insan üzerinde deneme aşamasına geçildiği müjdesini verdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca; Üç aşının insan deneyi faz çalışmasına önümüzde ki bir hafta 10 gün içerisinde geçmiş olacağız.

 

 

Bakan Fahrettin Koca, yine Prof. Dr. Aykut Özdarendeli'nin çalıştığı ikinci aşının da preklinik çalışmalarının bittiğini ve hayvan çalışması safhasına ikinci aşı olarak gelindiğinin bilgisini verdi. Koçak Farma'da üçüncü inaktif aşının da Bakanlık destekleriyle preklinik çalışmalarının tamamlandığını ve insan deneyi safhasına gelindiğinin haberini veren Koca, şunları söyledi:  "Bildiğiniz gibi Ankara Üniversitesinde Hakan Hoca'nın adenovirüs çalışması söz konusu. Onunla ilgili de TÜSEB'e, Bakanlığımıza klinik çalışmalar için müracaat ettiler. O çalışmayı da destekleme kararı verdik. Beşinci aşı olarak Selçuk Üniversitesinde Osman Hoca'nın Mustafa Hoca ile geliştirdiği aşının da çalışmaları devam ediyor. O çalışmayı da erken dönemde yine sonuçları çıktığında başarıyla tamamlandığında desteklemiş olacağız. Özetle, üç tane aşının insan deneyi faz çalışmasına önümüzdeki bir hafta, 10 gün içerisinde geçmiş olacağız bilgilerini paylaşarak Yerli Aşı Müjdesini verdi.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı