Haber Detayı
23 Temmuz 2019 - Salı 12:48 Bu haber 1302 kez okundu
 
Öcalan, Kısas Mahallesini meclise taşıdı
HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan, Haliliye ilçesine bağlı Kısas Mahallesi'ndeki sorunları Meclis gündemine taşıdı. Öcalan, mahalledeki alt yapının artan nüfus ihtiyacını karşılamadığını belirtti.
YAŞAM Haberi
Öcalan, Kısas Mahallesini meclise taşıdı

Şanlıurfa merkezine 13 kilometre uzaklıkta bulunan ve en büyük yerleşim alanlarından biri olan Kısas Mahallesi'nin sorunları Meclise taşındı. HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan mahallenin alt yapısı, enerji, ulaşım gibi sorunları ile ilgili Meclise soru önergesi verdi.

Yakın mesafelerde bulunan diğer beldelere hizmetin yapıldığını ancak Kısas Mahallesinin sorunlarla boğuştuğunu belirten Milletvekili Ömer Öcalan, "Kamuoyuna yansıyan bilgilere göre yakın mesafelerde bulunan diğer beldelerde şehir şebekesine bağlı içme suyu bulunmasına rağmen, Kısas Beldesi’nde şebeke bulunmamakta, bu ihtiyacı karşılamak için 1976 yılında yapılmış olan su deposu ise artan nüfus ve eski olması sebebiyle ihtiyacı karşılamamakta, yetersiz gelmektedir. Aynı şekilde 1982 yılında yapılmış olan kanalizasyon şebekesi de ihtiyacı karşılamamakta, sık sık evlerde su baskınları yaşandığı da yansıyan bilgiler arasındadır. Benzer bir sebeple, yetersiz sayıda ve çağa uygun bir şekilde yenilenmeyen elektrik alt yapısı sebebiyle düşük kilovatlık trafolar beldenin ihtiyaçlarını karşılamamakta, mahalle sakinleri sürekli hale gelen elektrik kesintileri sebebiyle gündelik yaşamlarını sürdürmekte zorluklar yaşamaktadırlar." dedi.


 
Toplu taşımanın sorunlarına da değinen Öcalan, "Toplu taşıma araçlarının yetersizliği ve tarım bölgesi olan, bu anlamda da önemli bağlantı güzergâhlarında bulunan yerleşim yerinin bunlara cevap olabilecek, yeterli genişlikte karayolu bağlantısına sahip olmaması ulaşımda ciddi sorunlar yaratmakta, bu durum mahalle halkı tarafından da sık sık dile getirilmektedir. Belediye hizmetlerinden yeterince yararlanamadıkları, temizlik ve çöp sorunlarının da ciddi boyutlara ulaştığı iddialar arasındadır. Ayrıca sosyal alanların yetersizliği, park, bahçe ve çocuk oyun alanlarının düzenleme ve bakımlarının yapılmıyor oluşu, sağlık ocağı ve muhtarlık gibi hizmet binalarının virane ve atıl durumda oluşu sebebiyle kullanılamıyor halde olması, dolayısıyla gerekli temel hizmetlerin sağlanamıyor olmasının da başlıca sorunlar arasında olduğu iddia edilmektedir." ifadelerini kullandı.
 


Ömer Öcalan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan'ın cevaplaması üzerine Meclise verdiği soru önergesinde şu soruları sordu:
1) Alevi yurttaşların yoğunluklu olarak yaşadığı, Büyükşehir yasası ile birlikte belediyesinin kapanması üzerine Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi hizmet alanına giren eski adıyla Kısas Beldesi yeni adıyla Kısas Mahallesi’nin içme suyu, elektrik, ulaşım, altyapı, temizlik, çevre ve hizmet binalarının eksikliği hususlarında yaşadıkları sorunlardan haberdar mısınız?
2) İddia edildiği gibi yakın mesafelerde bulunan beldelerin şehir şebekesine bağlı içme suyu şebekeleri bulunurken, Kısas Beldesi’nde bulunmadığı doğru mudur? Doğru ise konu ile ilgili Bakanlığınızın herhangi bir çalışması bulunmakta mıdır? Bulunuyorsa nedir?
3) İddia edildiği gibi, 1976 yılında yapılmış olan ve üstü açık halde bulunan su deposuna aktarılan suyun, hiçbir arıtma işleminden geçirilmeden mahalle sakinlerinin kullanımına verildiği doğru mudur? Doğru ise, halk sağlığı için tehdit oluşturan bu durum Bakanlığınız ve hizmet birimleriniz tarafından nasıl açıklanmaktadır? Duruma ilişkin herhangi bir çalışmanız bulunmakta mıdır?
4) İddia edildiği gibi, kanalizasyon şebekesinin eski ve yetersiz olduğu, artan nüfus ve ihtiyaçlar doğrultusunda yenileme çalışmalarının yapılmadığı doğru mudur? Doğru ise, Bakanlığınızın halk sağlığını tehdit eden bu duruma ilişkin bir çalışması olacak mıdır? Olacaksa nedir?
5) İddia edildiği gibi, elektrik alt yapısının eski ve ihtiyacı karşılamadığı doğru mudur? Doğru ise, yenilenmemesinin gerekçeleri nelerdir? Bu yönde herhangi bir çalışmanız olacak mıdır?
6) Bölgenin ihtiyaçlarına uygun karayolu alt yapısının bulunmamasının sebepleri nelerdir? Bakanlığınızın bu durum ile ilgili herhangi bir çalışması bulunmakta mıdır? Bulunuyorsa kapsamı nedir?

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı