Haber Detayı
08 Kasım 2019 - Cuma 22:21 Bu haber 1245 kez okundu
 
‘Nemrud’un Tahtı için büyük bir projemiz var'
Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş, Göbeklitepe Kültürel Miras ve Turizm Fuarı'nın açılışını gerçekleştirip, fuara gelen vatandaşlarla bir araya geldi. Başkan Kuş, Eyyübiye’nin tanıtımı noktasında ve turizmin geliştirilmesi noktasında çok büyük projelerinin olduğunu belirtti.
YEREL Haberi
‘Nemrud’un Tahtı için büyük bir projemiz var'

Eyyübiye Belediyesinin standına yoğun ilgi gösteren ve standı ziyaret eden misafirlerle tek tek ilgilenen Başkan Kuş, Eyyübiye’nin tanıtımı noktasında ve turizmin geliştirilmesi noktasında çok büyük projelerinin olduğunu belirtti.
 
Eyyübiye’yi her platformda tanıtmaya ve vatandaşları Eyyübiye’ye davet etmeye devam edeceklerini belirten Başkan Kuş, halk dilinde Nemrud’un Tahtı olarak bilinen Deyr Yakup Manastırının turizm destinasyon alanına dönüştürülmesi ve bölgenin turizme kazandırılması için çok büyük projelerinin olduğunu söyledi.

Başkan Kuş, “Bizler Şanlıurfa’yı ve Eyyübiye’yi  Türkiye’ye ve Dünya’ya tanıtmaya çalışıyoruz. Daha öncede ifade ettiğimiz gibi; Şanlıurfa’nın kalbi Eyyübiye’dir, Tarihin kalbi Eyyübiye’dir, özellikle Eyyübiye’nin tanıtım noktasında çok ciddi gayret sarf etmemiz gerekiyor ve biz bunu göreve geldiğimiz günden itibaren her platformda ifade ediyoruz. Eyyübiye ne demek; Eyyübiye Balıklıgöl demek, Halil Rahman gölü demek, Hazreti İbrahim demek, Sabrın yeri demek, Hazreti Eyyüp Demek, Hazreti Eyyüp’ün hastalık anında sığındığı mağara demek, sabrın timsali Hazreti İbrahim’in makamının bulunduğu yer demek, Eyyübiye, Deyr Yakup halk dili ile Nemrud’un tahtı demek. 1 Nisan itibari ile bütün enerjimizi Deyr Yakup’a verdik ve orayı turizme kazandırmaya kararlıyız. Şuan ekip arkadaşlarımız ile birlikte çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çok ciddi bir projemiz var. İnşallah yakın bir tarih içerisinde hayata geçireceğiz. Sadece Şanlıurfa’ya değil sadece Türkiye’ye değil Dünya’ya hizmete sunmuş olacağız bu projeyi. Yine Eyyübiye demek; Soğmatar demek, Soğmatar demek Hz. Musa demek. Eyyübiye demek ; Karahan demek, Harbetsuvan demek, eski hanları ile eski konakları ile tarihi camileri ile ve anlatamayacağımız bir çok değerleri ile Eyyübiye sadece Şanlıufa’ya, Türkiye’ye mal olmuş bir marka değildir, Dünya’ya mal olmuş bir markadır. Bizler biraz önce ifade etmiş olduğumuz gibi Eyyübiye’nin tanıtımını güçlü bir şekilde yapmamız gerekiyor. İnşallah burada turizmi daha çok canlandıracağız. Dünya’da kutsal sayılmış olan 4. yer Eyyübiye’de. Mekke, Medine ve Kudüs’ten sonra Eyyübiye’dir Hz. İbrahimin’in, Hz. Eyyüp’ün makamıdır. Bu noktada Kültür turizm adına nasıl çalışıyorsak, inanç turizmi açısından da bütün gayretimizi sarf etmemiz lazım. İnşallah yeni yapacağımız çalışmalarla gerek Umre’ye gerek Hacca gitmeden önce bütün Müslümanları Şanlıurfa’ya, Eyyübiye’ye davet edeceğiz. Buranın gerek inanç turizmi ile gerekse manevi dokusu ile İnşallah bütün Müslümanları buluşturacağız.”

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı