Haber Detayı
30 Haziran 2018 - Cumartesi 09:46 Bu haber 5181 kez okundu
 
Kaliteli Aşı Yüksek Verim Demektir
Kaliteli fıstık üretimi için kaliteli ve zamanında vurulan aşı büyük önem taşıyor. Aşı ustaları ve üreticiler aşılama için tavsiyelerde bulundu.
TARIM Haberi
Kaliteli Aşı Yüksek Verim Demektir

Haber: Hasan RAY

 

Türkiye’de ve Ortadoğu’da fıstık üretiminde önemli bir yeri olan Şanlıurfa’da fıstığın aşılanma dönemi başladı. Fıstık ağacı, melengiç ağacının aşılanmasıyla dönüştürülerek oluşturuluyor. Uygun zaman, iyi usta ve ağacın o ayki durumuna göre aşılama yapılıyor. Çiftçiler, mayıs ayının başında aşılama işlemi için çalışmaları başlattı. Bu ayın yani haziranın son günlerine kadar sürecek olan aşılamada son günler yaşanıyor.

 

Asıl ağacı melengiçtir

Melengiç ağacının aşılanmasıyla fıstığa dönüştürülen ve bu şekilde yüksek gelir elde edilen fıstık ağacının aşılanma dönemi Mayıs ayının başında başladı. Fıstığa dönüşen ağacın ekonomik getiri daha büyük olduğu için çiftçiler tarafında uzun vadeli ekonomik yatırım ve kar anlamına geliyor. Çiftçiler fıstığın daha yüksek gelir getirmesi adına kaliteli aşılama yapmayı tercih ediyor.

 

 Aşılama olmadan verim olmaz

Aşılama işleminin fıstığın ürün kalitesi ve verim miktarına olan etkisi sebebiyle çok önemli olduğuna vurgu yapan üretici Muhittin Çoban, “Aşılama tekniği, aşı kaleminin iyi seçilmesi, olgunlaşması, verimli ve iyi çeşit anaç ağaçlardan alınması büyük önem arz ediyor. Aşı olmadan fıstıkta verimlilik olmaz. Çünkü aşılanmayan ağaç yabandır. Bu yüzden seçilecek olan fıstık aşısına çok dikkat edilmelidir" dedi.

 

Kaliteli aşı yüksek verim demektir

Fıstık ağacının daha kaliteli ve verimli olması için aşılama ile ilgili önemli bilgiler veren fıstık üreticisi Muhittin Çoban, “Öncelikle vurulacak gözün kaliteli ve ağacın iki parmak kadar kalın olması gerekiyor. Daha ince olduğunda kalına göre biraz daha geç gelişir ve vurulduktan sonra aşının yukarı kısmında ve aşağısında kalan erkeğe ait yaprak ve gözler alınmalı sadece bir göz bırakılmalıdır” diye konuştu.

 

Aşıyla birlikte bir göz bırakılmalıdır

Aşıyla birlikte bırakılan gözün önemine de dikkat çeken Çoban, “Bırakılan erkek göz, aşının tutmama ihtimaline karşı ağacın kurumaması, gereken fotosentezi yapabilmesi için bırakılır. Vurulan göz ilk yılda tutmayabilir sonraki yıllarda açma ihtimali yüksektir. Yani vurulduktan 10 yıl sonra açan gözlere de şahit olduk. Bir de göz vurulduktan sonra kesilen kabuğun hava almaması için güzel bir şekilde aşı ipiyle köke zarar vermeyecek şekilde bağlanmalıdır” şeklinde konuştu.

 

Daha hızlı meyve almak için Şengali önerisi

Normal ağacın melengiç olmasından dolayı hızlı bir şekilde gelişmediğini belirten Muhittin Çoban, “Normal melengiç geç kalınlaştığı için aşılamaya hazır olması gecikiyor. Ancak bunun da çözümü Şengali dediğimiz türdür. Bu tür melengice vurulduğunda iki yıl içerisinde daha hızlı gelişir ve kalınlaşır. Bu yüzden Şengali vurulduktan iki yıl sonra aşılanmaya hazır hale geliyor” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı