Haber Detayı
18 Nisan 2017 - Salı 10:26 Bu haber 1188 kez okundu
 
Harran Akademik başarıda birinci oldu
Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zehra Yılmaz, “Şanlıurfa ili, birçok etnik kökene ait farklı kültürleri olan yerel halkı barındırdığı gibi, coğrafi konumundan dolayı son zamanlarda ülkeye gelen Suriyeli sığınmacılara da ev sahipliği yapmaktadır. Bu bağlamda Kültürlerarası hemşirelik kongresinin düzenlenmesi açısından Şanlıurfa İlimiz in iyi bir seçim olduğunu düşünüyorum.” dedi.
EĞİTİM Haberi
Harran Akademik başarıda birinci oldu

Harran Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi öğretim görevlileri, yaptıkları akademik çalışmalarla Türkiye’deki devlet üniversiteleri arasında büyük bir başarı göstererek birinci oldu. Hemşirelik mesleğinin önemine vurgu yapmak amacıyla Harran Üniversitesi tarafından “1. Uluslararası 4. Ulusal Kültürler Arası Kongresi” düzenleyecek. Düzenlenecek kongre öncesi Harran Üniversitesi Rektörü Ramazan Taşaltın ve üniversite dekanları Yenişehir Kampüsü’nde bir basın açıklaması düzenledi.

 

TAŞALTIN: ‘SAĞLIK BİLİMLERİ ALANINDA DEVLET ÜNİVERSİTELERİ SIRALAMASINDA 1. OLMUŞTUR’

Harran Üniversitesi Rektörü Ramazan Taşaltın, birinci olan fakülte yetkililerini kutlayarak, “Üniversitemizin Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sağlık Bilimleri alanında Devlet Üniversiteleri sıralamasında 1. olmuştur. Akademisyenlerimizi kutluyorum. Üniversitemizin Sağlık Bilimleri Fakültesi, 21 – 24 Ekim 2017 tarihleri arasında, 1. Uluslararası, 4. Ulusal Kültürlerarası Hemşirelik Kongresini düzenliyor. 6 ülkeden 7 üniversitenin destek verdiği ve alanında ilk defa uluslararası boyutta düzenlenecek olan kongre için Sağlık Bilimleri Fakültemizi kutluyorum.” dedi.

 

YILMAZ: ‘KÜLTÜR, SAĞLIK VE HASTALIĞIN DİNAMİK BİR ETKENİDİR’

Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zehra Yılmaz, kültürün önemine vurgu yaparak, “Sağlık ya da hastalık kültürlere göre değişebilen kavramlardır. Sağlığın korunması ve hastalıkların tedavisinde kültürlere özgü uygulamalar yer almaktadır. Kültür, sağlık ve hastalığın dinamik bir etkenidir. Hiçbir birey içinde bulunduğu kültürden bağımsız davranamaz. Sağlık personelinin özellikle de hemşirelerin bu nedenle hem kendi kültürünü hem de toplumun kültürel özelliklerini iyi bilmesi ve değerlendirebilmesi halka istenen düzeyde sağlık hizmeti sunabilmesi, hizmetlerin sunulan kişiler tarafından kabul edilmesi, hizmetlere halkın katılımının sağlanması ve halka sağlık eğitiminin verilebilmesi açısından önem arz etmektedir. Hastanın kültürünü dikkate alarak, saygı ve anlayış göstermek ve bu kültürün sağlığı destekleyici yönlerinden yararlanmak, bireylerin kültürlerinden kaynaklanan sağlığı bozan ya da hastalığın iyileşmesini geciktiren veya önleyen bir durum varsa uygun müdahale yapılmak kültürlerarası hemşireliğin vazgeçilmez unsurlarındandır. Bu nedenle bu kongre ile akademik ve sahada hizmet sunan hemşireler bir araya getirilerek kültürlerarası hemşirelik ile ilgili kavram, kuram ve uygulamaların tartışılacağı bir platform oluşturulacaktır.” diye konuştu.

 

Şanlıurfa’nın kongre için iyi bir seçim olduğuna vurgu yapan Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zehra Yılmaz konuşmasına şöyle devam etti:

 

“Şanlıurfa ili, birçok etnik kökene ait farklı kültürleri olan yerel halkı barındırdığı gibi coğrafi konumundan dolayı son zamanlarda ülkeye gelen Suriyeli sığınmacılarda ev sahipliği yapmaktadır. Bu bağlamda Kültürlerarası hemşirelik kongresinin düzenlenmesi açısından Şanlıurfa ilimizin iyi bir seçim olduğunu düşünüyorum. Harran Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı ve aynı zamanda da kongrenin onursal başkanı olarak 21-24 Ekim 2017 tarihleri arasında 1. Uluslararası ve 4. Ulusal Kültürler Arası Hemşirelik Kongresi’ni düzenliyor olmaktan ve yurtiçi ve yurtdışından gelecek olan katılımcıları davet etmekten onur duymaktayım. Kültürlerarası Hemşirelik Kongresinin bu yıl fakültemiz tarafından düzenlenmesine bizleri layık gören Kültürlerarası Hemşirelik Derneği Başkanı Sayın Prof. Dr. Gülbu Tanrıverdi’ye ve bu süreçte bize verecekleri desteklerinden dolayı Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Ramazan Taşaltın’a teşekkürlerimi sunarım.”

 

Basın açıklaması plaket takdimi ve fotoğraf çekimi ile son buldu.

 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı