Haber Detayı
01 Haziran 2020 - Pazartesi 16:30 Bu haber 915 kez okundu
 
Göbeklitepe Kapılarını Ziyaretçilerine Açtı
Covid-19 salgınına ilişkin alınan tedbirler kapsamında kapatılan müze ve ören yerlerine girişler normalleşme süreci ile birlikte atılan adımlarla kapılarını ziyaretçilerine açtı.
TURİZM Haberi
Göbeklitepe Kapılarını Ziyaretçilerine Açtı

Dünyayı kasıp kavuran Corona virüsün pandemi haline gelerek tüm insanlığı tehdit altına almasıyla Sağlık Bakanımız ve Cumhurbaşkanımızın almış olduğu yoğun tedbirler kapsamında müze ve ören yerlerinin giriş yerleri kapatıldı.

 

 

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantısının ardından yapmış olduğu açıklamada Ülkemizde gerçekleşecek olan normalleşme sürecinde 1 Hazirandan itibaren müze ve ören yerlerinin koşullu olarak açılacağını duyurmasının akabinde 18 Mart’ta kapatılan müze ve ören yerlerine girişler normalleşme adımları kapsamında bugün kapılarını ziyaretçilerine açtı.

 

 

İnsanlığın doğduğu yer olarak kabul edilen 12 bin 500 yıllık geçmişiyle tarihin bilinen ilk ve en büyük tapınağı olan Şanlıurfa’daki Göbeklitepe’de bu kapsamda açılan ören yerlerinin başında geliyor. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınan Göbeklitepe “Göbeklitepe yılı” ilan edilmesinden dolayı ziyaretçi akınına uğrayan Göbeklitepe 18 Mart’tan itibaren ülkemizi sarıp sarmalayan pandemiden dolayı çok az ziyaretçiyi ağırladı. 76 gün sonra ziyaretçi kabul etmeye başlayan Göbeklitepe’de artık ziyaretçiler sosyal mesafe kurallarına göre ağırlanıyor. Girişte ateşleri ölçülen turistler, maskesiz içeriye alınmıyor. Bilet satış noktası, servisler ve sosyal tesis de sosyal mesafeyi koruyacak şekilde ziyaretçilerini ağırlıyor.

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı