Haber Detayı
06 Ocak 2021 - Çarşamba 18:20 Bu haber 1244 kez okundu
 
Genç Başkandan 2021 Yılı Bütçesine Kırmızı Kart
Saadet Partisi Gençlik Kolları il başkanı Muhammed Yusuf Tokmak, 1 Ocak’tan itibaren uygulanmaya başlanan 2021 yılı bütçesine Hayır diyerek vatandaşın ihtiyaçlarını karşılayamayacağını ve uygulanan bütçeyi onaylamadıklarını belirtip kırmızı kart göstererek tepkisini dile getirdi.
SİYASET Haberi
Genç Başkandan 2021 Yılı Bütçesine Kırmızı Kart

Saadet Partisi Konya Milletvekili ve Saadet Partisi Gençlik Kolları Başkanı Abdulkadir Karaduman’ın meclisteki konuşmasında bütçeye gösterdiği kırmızı kartı bu kez Şanlıurfa Gençlik kolları başkanı Muhammed Yusuf Tokmak gösterdi.

 

 

Saadet Şanlıurfa Gençlik kolları başkanı Muhammed Yusuf Tokmak, Parti İl Başkanlığında basın ile bir araya gelerek 2021 bütçesine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

 

 

 

Açıklamasında 2021 yılı için faize eğitimden daha fazla bütçe ayrıldığını ifade eden Şanlıurfa Gençlik kolları başkanı Muhammed Yusuf Tokmak; Geçtiğimiz Aralık ayında kabul edilen 2021 bütçesi, 1 Ocak’tan itibaren uygulanmaya başladı. 2021 bütçesine de biraz göz attığımız zaman ne yazık ki üzücü bir tablo ile karşı karşıyayız. Kabul edilen 2021 bütçesinde; temel eğitime 82 milyar lira, ortaöğretime 43 milyar lira, yükseköğretime ise 52 milyar lira bütçe ayrılmıştır. Hepsini topladığımızda 177 milyar liralık bir kaynak ayrıldığını görebiliyoruz. Bunun yanı sıra siyasi iktidarın, faiz giderlerine ayırdığı bütçe tam olarak 179 milyar lira! Yani siyasi iktidarın, 26 milyon öğrenci için eğitim-öğretim giderlerine ayırdığı bütçeden, 2 milyar lira daha fazlasını faiz giderlerine ayırdığını görüyor ve şu çıkarımda bulunuyoruz:

 

 

 

Dünya 5’ten; faiz lobisi ise26 milyon öğrenciden büyüktür(!)

 

83 milyon vatandaşın bütçesi belirlenirken yalnızca öğrenciler değil de toplumun bütün kesimleri gözetilmelidir. Esnaflar, çiftçiler, işçiler, emekliler, memurlar… Toplumun bütün kesimleri için bütçeden adil bir şekilde pay ayrılmalıdır.  Eğer kaynaklar adil paylaşılmazsa sorunlar kaçınılmaz olur, kaynaklar adil paylaşılmazsa bir yerde israf varken diğer yerde yokluk yaşanır.’’ Diyerek açıklamalarını sonlandırdı.

 

 

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı