Haber Detayı
20 Ocak 2021 - Çarşamba 13:16 Bu haber 1031 kez okundu
 
Emir ve Hasan’ın Yürek Burkan Acı Hikâyeleri....
Irak’ta yaşanan yasa dışı ve haksız olarak savaş suçu sayılan işgallerde evleri bombalanan yaşamları alt üst olan Emir ve Hasan’ın ailesi birlikte Türkiye’ye yerleşerek çabaladıkları yaşam mücadeleleri karşısında yürekleri dağlayan acı hikayeleri….urfasonhaber Muhabiri Kemal Atalar’ın haberi..
GÜNDEM Haberi
Emir ve Hasan’ın Yürek Burkan Acı Hikâyeleri....

Kemal ATALAR/ŞANLIURFA-Emir ve Hasan biri 10,  diğeri 12 yaşlarında pırıl pırıl çocuklar… Irak’ta bulunan evlerinden geriye enkaz kaldı. Haince atılan roketler evleri yıkıp yok etti. Oyuncakları, ayakkabıları enkazda, yaşadıkları huzurlu hayat yarıda kaldı.

 

Emir ve Hasan’ın ailesi, savaş suçu sayılan saldırılarından kaçan yaklaşık 1 milyon Irak’lı halktan sadece birkaçı.

 

 

 

Irak’ta Yok Olan Yaşamlar

 

Irakta yaşanan savaş nedeni ile evleri bombalanmasının ardından yaşadıkları topraklardan kaçan savaş mağduru aileler Türkiye’ye acılarıyla birlikte sığınıyor. Yıllar önce işgal altında saldırılara maruz kalarak evlerini umutlarını oyuncaklarını ayakkabılarını huzur dolu yaşamlarını enkaz altında bırakarak Türkiye'ye sığınanların geride bıraktığı acı hikayeler yürekleri burkuyor.

 

Irak’lı Emir ve Hasan isimli biri 10 diğeri 12 yaşlarında olan çocukların bedenleri küçük ama omuzlarında taşıdıkları ağır yük ile evlerinin geçimini sağlamak için vermiş oldukları yaşam mücadelesinde yürekleri dağlayan trajedi yaşam öykülerini Muhabirimiz Kemal Atalar’ın sohbet tadında gerçekleştirdiği röportajında Emir ve Hasan’ın Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Önkoloji merkezi yemekhane önünde yemekhane personellerinden hem kendileri için hem de anne baba ve kardeşlerine götürmek için artık yemek istemeleri mikrofonumuza yansırken küçük çocukların yaşam savaşı bununla sınırlı değil.

 

Emir ve Hasan kendi akranlarının yaşadıkları gibi konforlu bir yaşam sürdürmüyorlar. Savaş mağduru Emir ve Hasan okula gidiyorlar ama ders çalışacak ne zamanları var nede ders çalışabilecek bir ortamları var. Savaş mağduru koca yürekli küçük çocukların babaları Ömer Binti Abu Hamit 4 yıl önce ırakta evlerinin bombalanması nedeni ile göç ettiği Şanlıurfa’da çocuklarına iyi bir gelecek sağlamak umudu ile PAMUKLU ŞEKER satarak ailesinin geçimini sağlıyor.

 

Emir ve Hasan babalarına bir nebzede olsa katkıda bulunmak için okul çıkışı sırtlarında okul çantası ve omuzlarında boya sandığı ile geçimlerini idame etmeye çalıştıklarını dile getirdiler.

 

ÖZEL HABER: KEMAL ATALAR

 

 

 

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı