Haber Detayı
15 Şubat 2021 - Pazartesi 15:19 Bu haber 1341 kez okundu
 
DP Şanlıurfa İl Başkanı Polat: Üretici ve Esnaf Mağdur
Demokrat Parti (DP) Şanlıurfa İl Başkanı Mustafa Polat, Şanlıurfa gümrüğünde oyuncak ve tekstil ihtisas gümrüğünün olmayışı esnafı sıkıntıya düşürdüğünü vurguladı.
SİYASET Haberi
DP Şanlıurfa İl Başkanı Polat: Üretici ve Esnaf Mağdur

Şanlıurfa ilinin siyasi parti temsilcileriyle bir araya gelen Demokrat Parti  (DP) Şanlıurfa İl Başkanı Mustafa Polat, Şanlıurfa’daki tekstil üreticilerinin ve oyuncak sektörü temsilcilerinin karşılaştıkları sorunları dile getirdi. Her iki sektörle ilgili olarak Şanlıurfa’da ihtisas gümrük müdürlüklerinin olmadığını öne süren Polat, bunun üreticileri ve esnafı zor duruma düşürdüğünü kaydetti.

 

Demokrat Parti (DP) Şanlıurfa İl Başkanı Mustafa Polat açıklamasına şu sözlerle devam etti:

 

‘’Şanlıurfa pasajlarında bir kısım esnaf Oyuncak işi yapıyor dışarıdan oyuncak ithalatı yapıyor.

 

Ancak Şanlıurfa gümrüğünde oyuncak ihtisas gümrüğü olmadığı için mecburi iş yerini kapatarak Gaziantep ve Mersin İllerimizde bulunan ihtisas gümrüklerine gitmek zorunda kalıyorlar.

 

Yine Şanlıurfa Organize sanayi bölgesinde onlarca tekstil fabrikası var bu tekstil fabrikası sahipleri Şanlıurfa gümrüğünde tekstil ihtisas gümrüğü olmadığı için bunlarda mecburi civar iller deki oyuncak ve tekstil ihtisas gümrüklerine gitmek zorunda kalıyorlar.

 

Bu hem masraf ve hem de iş kaybına neden oluyor.

 

Dün Şanlıurfa ' mıza Ticaret ve sanayi bakanı Sayın Ruhsan Pekcan geldi.  İşsizlik sorunu var, ulaşım sorunu var, elektrik sorunu var, mevsimlik işçi göçü sorunu var, eğitim sorunu var, sağlık sorunu var, tarım sorunu var Gap Projesinin içinde bulunan birçok beldeye su taşınmıyor.     

 

Esnaf perişan, çiftçi bitmiş, kamyoncu perişan, terzi esnafı perişan, lokantacı, kahveci aylardır kepenk indirmiş.

 

Basından takip ettiğimize göre Ticaret Sayın Ruhsar Pekcan Şanlıurfa ' da bulunan Esnaf temsilcileri ve o da başkanları ile bir araya gelmiş.

 

Fakat yukarıda belirttiğim gibi Şanlıurfa ' nın sorunları ve bünyelerinde bulunan kendi üyelerinin hiç sorunu konuşulmamış ve detayları ile birer dosya halinde çözümleri için Sayın bakana sunulmamış beraber fotoğraflar çekilmiş ve plaketler verilmiş sanki Şanlıurfa ' nın hiç bir sorunu kalmamış hepsini çözmüşler gibi.

 

Ne yazık ki 19 yıldır hep böyle civar illere bakın birde Şanlıurfa ' ya bakın her sene onların gerisine düşüyoruz.

 

Cumhurbaşkanı geliyor böyle, başbakanlar geliyor böyle, bakanlar geliyor böyle.

 

Bence siyasi partiler yasası ile birlikte Sendika, oda, vakıf, derneklerle ilgili seçim yasaları da değişmelidir.

Gerçek kayıtlı üyelerle ve en fazla iki dönem seçilmelidir. Bazıları 20- 30 yıl aynı görevde artık usanmış yorulmuş, takati kalmamış hiç bir katkı sunamıyor fakat hala başta kalmak için her katakulliyi yapıyor.

 

Yasa değişirse her seçilen şevkle çalışır üyelerini memnun ederse bir dönem daha yol verirler, memnun olmazsa sandıkta güle güle der ve yeni gelene de ders olur oda hevesle çalışmaya başlar.

 

Avrupa ülkelerinde durum budur. Onun için onlar her konuda kalkınmıştır.

 

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı