Haber Detayı
01 Şubat 2018 - Perşembe 11:10 Bu haber 3621 kez okundu
 
Demirtaş kararı resmi gazetede
Anayasa Mahkemesi'nin HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın talebine verdiği yanıt Resmi Gazete'de yayımlandı.
SİYASET Haberi
Demirtaş kararı resmi gazetede

17 Kasım 2016 tarihinde Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a verilen yanıt Resmi Gazete'de yayımlandı. Anayasa Mahkemesi'nce Demirtaş'ın başvuruları için yapılan değerlendirmede, "Başvurucunun yasama dokunulmazlığı nedeniyle tutuklanamayacağı söylenemez. Bu nedenle başvurucu hakkında uygulanan tutuklama tedbirinin kanuni dayanağı bulunmaktadır" denildi.

 

Selahattin Demirtaş’ın "davalara konu olan konuşmalarını yaptığı yer ve zamanların dikkate alındığında terörle ilgili suç işlendiğinin kabul edilebileceği" ileri sürülerek, "Suç şüphesini doğrulayan kuvvetli belirtilerin bulunmadığının kabulü mümkün değildir. Tutuklama kararında açıklanan kaçma şüphesine ilişkin tutuklama nedenlerinin olgusal nedenlerinin bulunduğu anlaşılmaktadır" denildi.

 

Açıklanan gerekçelerle, "yakalama ve gözaltına almanın hukuka aykırı olması nedeniyle kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine ilişkin iddianın, kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine ilişkin iddiaların ve ifade özgürlüğü ile seçilme ve siyasi faaliyette bulunma haklarının ihlal edildiğine ilişkin iddiaların kabul edilemez olduğuna" oy çokluğu ile karar verildi.

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı