Haber Detayı
02 Ekim 2020 - Cuma 13:45 Bu haber 775 kez okundu
 
CHP Şanlıurfa Heyeti Urfa Esnafının Sorunlarını Dinledi
CHP Şanlıurfa İl Başkanı Hayrettin Cidir öncülüğünde CHP Şanlıurfa heyeti sahaya inerek Şanlıurfa esnafının sorunlarını yerinde dinledi.
SİYASET Haberi
CHP Şanlıurfa Heyeti Urfa Esnafının Sorunlarını Dinledi

CHP Şanlıurfa İl Başkanı Hayrettin Cidir ve beraberindeki heyet esnafların sorunlarını yerinde dinlemek için gerçekleştirdikleri esnaf ziyaretlerin de Şanlıurfa esnafının kan ağladıklarını ve hallerinin perişan olduklarını bir türlü siftah yapamadıklarını gözlemlediler.

 

 

Gerçekleştirilen esnaf ziyaretlerinin ardından açıklamada bulunan CHP Şanlıurfa İl Başkanı Hayrettin Cidir şunları kaydetti;

 

‘’Özellikle kayıt dışı ruhsatsız iş yeri açanların denetlenmediği yeteri tedbirlerin alınmadığı bunun yanı sıra Suriyelilerin her mahallede her sokakta ruhsatsız kayıtsız iş yerleri açmalarına müsaade edilmeleri başka büyük bir sorun, Suriyeli esnafın maliyeye kaydı, belediyeye kaydı, ilan reklam ücreti derdi yok… Dolayısıyla satışları birkaç kuruş düşük olunca vatandaşlarımız Suriyelilere yöneliyor, esnafımız bu konuda da zorluklar yaşıyor.

 

Bağkur prim borçlarını (900-1000 tl) olması esnafımızı çok zor duruma bırakıyor. Ödenemeyen primlere birde gecikme zammı uygulanması yükleniyor. Zaten primlerini ödeyemeyen esnafa birde faiz yükü eklenince içinde çıkılamaz bir duruma düşüyorlar… Mükelleflerinin 9200 prim yatırıp ancak emekli olabildikleri, SSK çalışanlarının emeklilik prim sayısı 7200 bu aradaki farkın düzeltilmesi, EYT emeklilikte yaşa takılan esnaflarımızın sorunlarının çözülmesi ve emekli edilmeleri, en önemli sorunlarından bir tanesi de E-ticaret… Yani günümüzün alış-veriş sistemi bu konuda esnaflarımızın bilinçlendirilmesi, gibi konuları anlattılar. Biz CHP heyeti olarak esnaflarımızın bu sıkıntılarını yerelde Belediyeye, genelde de ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşacağımızın sözünü verdik. Aldığımız raporları Şanlıurfa milletvekilimiz Sayın Aziz Aydınlık beye sorunlarının çözümü ve mecliste dile getirmek adına taksim ettik. Kamuoyuna sunulur.’’ İfadelerini kullandı.

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı