Haber Detayı
17 Mayıs 2020 - Pazar 21:14 Bu haber 11166 kez okundu
 
Ceylanpınar’da Çiftçiler İsyanda!!!
Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde kuru soğan ekimi yapan çiftçiler yetkililere ver yansın etti.
EKONOMİ Haberi
Ceylanpınar’da Çiftçiler İsyanda!!!

 

Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesine bağlı Düzova mahallesinde kuru soğan üreticileri yetkililere seslenerek ürünlerine sahip çıkılmasını beklediklerini belirttiler.

 

 

Kuru soğan üreticilerinden Şeyhmus Zengin isimli çiftçi Urfa Son Haber kameralarına içinde bulundukları durumla ilgili açıklamalarda bulundu:

 

Kuru Soğan Üreticisi Zengin;”17 dönüm soğan ektim. Görüyorsunuz soğanlarımız tarlada yani mağduruz. 50 kuruştan gidiyor soğanlar, kimse almıyor,5 gündür kaldırmışım. Komşumda kaldırmış 20 dönüm hayla onun kuru soğanı da yerde. Çiftçi çok mağdur bu sene Allah’a çok şükür verimi iyi ama para etmiyor. 50 kuruşa sattığımız üründen ne kazanacağız sesimizi kime duyuracağız. Açız aç..Sesimizi duyun artık çiftçi gerçekten çok mağdur.

 

 

‘’Emeğimizin karşılığını istiyoruz.’’

Ben Abdulkadir Zengin Ceylanpınar Düz ova mahallesinde yaşan bir çiftçiyim. Şuan gördüğünüz bu tarla Şeyhmus Zengin kardeşimizin tarlasıdır. Şu anki gelecek olan mahsulümüzün toplamı ancak Tedaş’ın borcunu ödemeye ya yeter ya yetmez. İşçilerin masrafı, ilaçlaması, gübresi, sürmesi hepsi altta kalıyor. 50 kuruşa sattığımız soğanın maliyeti ne olacak neye yarayacak. Tedaş’a zaten 20 milyar para tek tarladan ödüyoruz.40 dönümde 20-30-40 milyara kadar ödediğimiz oluyor. Böyle giderse bu sene de aç kalacağız,’’ diyerek sözlerini tamamladı.

 

 

 

Urfa Son Haber kameralarına konuşan çiftçilerin işte görüntüleri.!..

 

 

 

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı