Haber Detayı
19 Mart 2020 - Perşembe 21:11 Bu haber 787 kez okundu
 
Camiler Cuma Günü ve Kandil Gecesi Kapalı Tutulacak
Diyanet İşleri Başkanlığınca yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında yarın ve Miraç Kandilinin idrak edileceği cumartesi gecesi camilerin kapalı tutulması kararlaştırıldı.
GÜNDEM Haberi
Camiler Cuma Günü ve Kandil Gecesi Kapalı Tutulacak

      Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş imzasıyla müftülüklere gönderilen yazıda, insanın can güvenliğini sağlamanın İslam'ın ana gayelerinden biri olduğu belirtildi.

 

"Zararı önlemek, fayda sağlamaktan daha önemlidir" kuralının İslam hukukunun temel ilkeleri arasında bulunduğu vurgulanan yazıda, Kovid-19'la ilgili tedbirler kapsamında çeşitli kararlar alındığı hatırlatıldı.

 

Vatandaşların sağlığını korumayı, özellikle yaşlıların can güvenliğini sağlamayı hedefleyen ve muhtemel zararları önlemeye yönelik olan bu kararların uygulanmasının insani ve vicdani bir sorumluluk olduğuna işaret edilen yazıda, bazı kişilerin, vatandaşların dini hassasiyetlerini istismar ettiği ve camilerde alınan önlemleri zafiyete uğratacak davranışlar sergilediğinin belirlendiği bildirildi.

 

İl müftülüklerine gönderilen yazıda, şunlar kaydedildi:

 

"Ortaya çıkabilecek olumsuzlukların önüne geçmek maksadıyla kamu kurum ve kuruluşları, Kur'an kursları ve yurtlarda bulunan mescitler de dahil olmak üzere cuma günü ve kandil gecesi camilerimiz kapalı tutulacak ve cuma namazı için sela okunmayacaktır."

 

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş kişisel sosyal medya hesaplarından duyurdu:

 

Kaynak:Diyanethaber

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı