Haber Detayı
09 Şubat 2020 - Pazar 13:49 Bu haber 1887 kez okundu
 
Bu Hareket Kolaylıkla Bu Günlere Gelmedi
Taş Medreseli Ülkücüler Derneği Genel Başkan Yardımcısı Fuat Toygar yazılı bir açıklama yaparak Ülkücü Hareketin bu günlere kolay gelmediğine dikkat çekerek çetin ve meşakkatli bir sürecinde ardından bu günlere geldiğine vurgu yaptı.
- Haberi
Bu Hareket Kolaylıkla Bu Günlere Gelmedi

Taş Medreseli Ülkücüler Derneği Genel Başkan Yardımcısı Toygar açıklamasına şu ifadelere yer verdi.

 

Mayıs 1965’te 4 aylık kısa bir yargılamadan sonra beraat eden başbuğ Alparslan Türkeş..Daha önce birlikte Turancılık davasında yurt dışına sürgün edilen 14 arkadaşıyla görüşüp huzur ve yükseliş derneğini kurar. Bu dernek daha sonra yeni bir siyasi partimi kurmak yâda mevcut siyasi partilerden birine girmek konusun görüşürler. Osman Bölükbaşı CMKP genel başkanlığından istifa etmiştir parti başsız kalmıştır, ısrarla başbuğuma bu partiyi dağılma sürecinden ancak sen kurtara bilirsin telkinleri gelmektedir.

 

CMKP Girme Kararı Aldı

Yine 14’lerle görüşür CMKP girme kararı alınır. 1 Agustos1965’te CMKP (Cumhuriyetçi Millet Köylü Partisi) büyük kongresinde 400 oy farkla Alparslan Türkeş partinin genel başkanı olur. 1965 sonlarında Türk milliyetçiliğinin ideolojisini oluşturacak dokuz ışık doktrini ve kitabı devreye girecektir. Bu ideolojinin temelini oluşturan Milliyetçilik  - Ülkücülük.-Ahlakçılık -Toplumculuk.- İlimcilik - Hürriyetçilik -Köycülük- Gelişmecilik - Sanayi ve Teknikçilik olarak hayata geçirilmiştir...CMKP ve Genel Başkan Türkeş ve arkadaşlarının yönetiminde hızla teşkilatlanıp öğrenci ve gençlere ideolojileri olan Türk İslam ülküsü uğrunda telkinlerde bulunuyorlardı. Türk milliyetçiliğinin artık ideolojisi dokuz ışık doktriniydi...                       

 

Türk Dünyasının Umudu Ülkücü Hareketi Tutsak Ettiler

1 Bakan - 2 Belediye Başkanı - 12 İl Başkanı - 44 İlçe Başkanını şehit veren 5000 gencini ve darağaçlarında dokuz ülkü gülünü şehit veren bir hareket, sayıları 10 000 bulan mensuplarının da işkencelerden geçirilip taş medreseler doldurulup Türk dünyasının umudu ülkücü hareketi tutsak etmişlerdir. İşte bunların başlangıcı olan 8-9 Şubat 1969 da Adana’da kongresini yapan CMKP ismini MHP olarak değiştiriyor amblemi de üç hilal oluyordu.                                            

 

 

51.Doğum Günü MHP ve Türk Dünyasına Hayırlar Getirsin

Bu gün 51. doğum gününü kutladığımız MHP Türk dünyasına ve İslam âlemine hayırlar getirsin... Başta Başbuğum ve teşkilat büyükleri ve Ahirete intikal eden gazilere ve bu vatan için toprağa düşmüş şehitlerimize tanrıdan rahmet diliyorum. Sayın Genel Başkanım Bilge Liderim Dr. Devlet Bahçeli’ye ve hayatta olan gazilerimize sağlıklı uzun ömürler diliyorum.                               

Var olsun ülkücü hareket...          

Tanrı Dağı Kadar Türk Hira Dağı Kadar Müslüman’ız.               

Tanrı Türkü Korusun ve Yüceltsin. “ diyerek sözlerini tamamladı.                                         

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı