Haber Detayı
04 Haziran 2018 - Pazartesi 09:21 Bu haber 2752 kez okundu
 
Bu çocukların günahı ne?
Sokaklarda yaşayan çocukların hayat şartları her geçen gün daha da kötüleşiyor. Kimi çocuklar çalıştığı sokaklarda uyuyor.
GÜNDEM Haberi
Bu çocukların günahı ne?

Haber: Hasan RAY

 

Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesine bağlı Bahçelievler Mahallesinde iki çocuk mescidin önünde serdikleri eski yırtık battaniyeye sarılarak uyuyor. Sürekli aynı bölgede uyumayan ancak belli aralıklarla gelip burada birbirine sarılarak uyuyan çocuklar, sokaktan geçenlerin şaşkın ve üzgün bakışları arasında uyumaya devam etti. Çevre esnafı, bu çocukların gece kağıt toplamada çalıştırılan çocuklar olduğunu söyledi.

 

Ekonomik olarak sömürülüyorlar

Şanlıurfa’nın hemen her köşesinde günün her saatinde rastladığımız küçük çocuklar adeta istismar ediliyor. Kimisinin elinde selpak mendil, kiminin elinde tartı kiminin elinde boya sandığı olan çocukların yaşları 8 ile 12 arasında değişiyor. Bu çocuklar ailesi tarafından maddi destek amacıyla sokaklara sürülüyor. Maddi sömürü için aileleri tarafından kullanılan çocuklar, sokaklarda birçok sorun ile karşılaşıyor.

 

Şiddete maruz kalıyor

Sokaklarda yaşamak zorunda bırakılan çocukların sık sık karşılaştığı olayların başında şiddet geliyor. Bazen vatandaşın bazen esnafın bazen de kendisi gibi sokakta çalışan çocukların şiddetine maruz kalıyor. Evlerinde aile şiddetinden dolayı sokaklara kaçan çocuklar aynı şiddeti ve muameleyi dışarıda da görüyor. Her çocuğun vücudunda yanıklar, jilet ve sigara izleri, kırık yaralama izleri görmek mümkündür.

 

Uyuşturucu tacirlerine hedef  oluyorlar

Son yılların en büyük belası olan madde bağımlılığının hedefinde olan çocukların ve gençlerin sokaklarda ve parklarda kalması zehir tacirlerinin işini kolaylaştırıyor. Çünkü bu çocuklar ve gençler zehir tacirleri için açık ve kolay bir hedef oluyorlar. Aile korumasından ve şefkatinden yoksun çocuklar, madde bağımlılığı ve onları kullanacak art niyetli insanların hedefi haline geliyor.

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı