Haber Detayı
10 Temmuz 2018 - Salı 09:28 Bu haber 1939 kez okundu
 
Alım satım piyasası internete yenildi
Şanlıurfa’da Alım Satım piyasasında internetteki satışlardan, EURO ve doların yükselişinden dolayı durgunluk yaşanıyor.
EKONOMİ Haberi
Alım satım piyasası internete yenildi

Haber: Ebubekir Oba

Son zamanlarda dolar ve Euro’nun yükselişine internetten satışlar da eklenince alım satım piyasası adeta çöküşe geçti. Vatandaşın internet üzerinden yapılan alım satımların işlerine büyük darbe vurduğunu söyleyen piyasa esnafı, “ Vatandaşlar aynı modellere internet sitelerinden bakarak kendi aracını buna göre pazarlıyor. İnternette fiyatlar piyasasının üstünde gösteriliyor. Doğal olarak vatandaş da ona göre fiyat veriyor bu da işin durgunlaşmasına neden oluyor” dedi.

Türkiye geneli durgunluk var

İkinci el piyasasında yaşanan durgunluğun sebebini değerlendiren alım satım esnafı, “Sadece Şanlıurfa  için geçerli bir durum değil, Türkiye genellinde durum böyle ve uzun zamandır devam ediyor. Bütün illerde bu şekilde esnaflar piyasadan şikayetçidir. Ancak piyasada değişen herhangi bir şey olmuyor. Umudumuz bir an önce piyasamızın normal haline dönmesidir” diye konuştu.

Ekonomik etkenler de etkiliyor

Piyasada yaşanan durgunluğun dolar ve Euro’daki yükseliş ve dalgalanmalardan kaynaklandığını belirten esnaf, “Bilindiği üzere Türkiye kendi aracını üretemiyor. Bu araç konusunda dışa bağımlı olmasına neden oluyor. Tabi buna bir de piyasalardaki dalgalanmalar yani dolar ve Euro’un yükselişi de eklenince işler oldukça kötüye gidiyor. Kendi aracımızı üretip dışa bağımlılıktan kurtulursak piyasalar normale döner” şeklinde konuştu.

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı